Колку чекори треба да правите во текот на денот за да ослабете?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Software Engineer 13-03-2018
Elektricari 22-03-2018
Оператор 22-03-2018


Колку чекори треба да правите во текот на денот за да ослабете?

Одењето, односно пешачењето, докажано е наједноставниот начин на кој можете да ослабете, да си го подобрите здравјето и расположението.

kolku-cekori-treba-da-napravite-vo-tekot-na-denot-za-da-oslabete-01.jpg

Но, дали знаете колку чекори треба да направите за да ослабете?

Едно истражување покажува дека жените кои во просек прават по 3.520 чекори на ден (околу половина час пешачење) изгубиле повеќе од два килограми во текот на една година, без да ги менуваат прехрамбените навики.

Па, кој е просечниот број на чекори кои можете да ги направите додека одите или работите некои домашни обврски и како можете да дојдете до просекот за слабеење?

1. По минути

1 минута = 118 чекори

10 минути = 1.180 чекори

30 минути = 3.540 чекори

60 минути = 7.080 чекори

2. По километри

1,6 километри = 2.000 чекори

4,8 километри = 6.000 чекори

8 километри = 10.000 чекори

12,9 километри = 16.000 чекори

3. По домашни работи

Пазарење = 67 чекори

Бришење на под = 101 чекор

Чистење со правосмукалка = 94 чекори

Работа во градина = 89 чекори

Совет: Малите промени во секојдневието можат да ви помогнат да го зголемите бројот на чекори кои ги правите во текот на денот. На пример, обидете се да пешачите по скали, наместо да се качувате во лифт или да пешачите до работа наместо со автомобил.

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 минути пред спиење: Едноставни вежби за слаби и затегнати нозе Како што досега ви е познато, вежбањето треба да биде редовно, без разлика колку...
11 вежби со кои ќе имате совршено тонирани нозе Клучот на успехот е во тоа да применувате различни вежби кои ги ангажираат сите ...
1 вежба, 4 минути на ден и за 1 месец ќе имате постегнато тело Секако дека сите сакаме да бидеме во добра форма и свесни сме дека колку и да се...

Најчитани неделава