Која личност има најголеми шанси да ве натера да вежбате?

Како се наближува летото, така сѐ почесто размислуваме на тема слабеење и вежбање во теретана. Сепак, мора да се признае дека почетокот е секогаш најтежок.

koja-licnost-ima-najgolemi-sansi-da-ve-natera-da-vezbate-001.jpg

Дали веќе почнавте да барате друштво за во теретана? Верувале или не, не сте единствени.

Според последното истражување објавено во списанието „Nature Communications“, социјалниот ефект е нешто што најмногу влијае врз нашиот мотив за вежбање.

Според истражувањето кое траело 5 години, истражувачите откриле дека успехот на нивните пријатели е дефинитивно еден од најголемите мотиватори на луѓето за да започнат со вежбање.

Важно е да се потенцира дека луѓето со кои сме опколени имаат огромно влијание врз нас. Доколку се дружите со луѓе кои се мрзливи и немаат волја за ништо, многу е веројатно дека и вие ќе им се приклучите кон практикувањето на нивната „седи и дреми“ рутина.

Меѓутоа, во ситуации кога гледате дека вашите пријатели се активни, вредни и енергични - едноставно и вие станувате такви и се обидувате да го „држите“ нивното темпо.

Па така, доколку сакате да го одржите континуитетот на вежбањето, најдобро е да најдете некој пријател кој ќе биде ваш постојан поттик и мотиватор за достигнување на целта.

С. У. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 чести грешки во теретана поради кои не гледате резултати (и го зголемувате ризикот од повреди) Ако не ги поставите рацете правилно кога правите склекови, не само што нема да з...
Користете ги предметите во домот и уште 4 совети за ефикасно вежбање во домашни услови Одвојте место само за вежбање, направете си план и наместо да купувате опрема, и...
8 чести грешки на кои треба да обрнете внимание кога правите чучнувања за да ги избегнете повредите Го искривувате грбот, не клекнувате доволно, ги кревате петите – сигурно правите...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg