Јога пози во пар за растегнување и зголемување на довербата

Јогата е стар тип на вежбање кој комбинира физичка активност со емотивно чистење, па не само што е добар начин да си го подобрите здравјето, туку и да вежбате во пар за да ја зацврстите врската.

joga-pozi-vo-par-za-rastegnuvanje-i-zgolemuvanje-na-doverbata-01.jpg

Ова се некои од најдобрите јога вежби кои треба да ги пробате во пар:

Дефлективно стоење

Ефект: Ова е една од првите пози кои треба да ги пробате, бидејќи го симулира нервниот систем го зголемува капацитетот на белите дробови и ја подобрува работата на бубрезите.

joga-pozi-vo-par-za-rastegnuvanje-i-zgolemuvanje-na-doverbata-1.jpg

Агол за добро држење

Ефект: Оваа поза ја зголемува еластичноста на мускулите, посебно во пределот на нозете и грбот.

joga-pozi-vo-par-za-rastegnuvanje-i-zgolemuvanje-na-doverbata-2.jpg

Пола лотос поза

Ефект: Оваа поза го зацврстува р'бетниот столб и ги прави посилни грбните мускули.

joga-pozi-vo-par-za-rastegnuvanje-i-zgolemuvanje-na-doverbata-3.jpg

Стоење во наклон

Ефект: Оваа поза ги стимулира бубрезите, жолчното кесе и црниот дроб.

joga-pozi-vo-par-za-rastegnuvanje-i-zgolemuvanje-na-doverbata4.jpg

Чамец

Ефект: Оваа поза го подобрува варењето, ги зацврстува мускулите на нозете и ослободува од болка.

joga-pozi-vo-par-za-rastegnuvanje-i-zgolemuvanje-na-doverbata-5.jpg

Силна поза

Ефект: Ги зацврстува нозете и рамномерно ги гради мускулите.

joga-pozi-vo-par-za-rastegnuvanje-i-zgolemuvanje-na-doverbata-6.jpg

Наклон кон нозете

Ефект: Оваа поза го елиминира грбавењето, го намалува апетитот и го подобрува варењето.

joga-pozi-vo-par-za-rastegnuvanje-i-zgolemuvanje-na-doverbata-7.jpg

Рамномерен наклон

Ефект: Оваа поза исто така го подобрува варењето и ги зацврстува грбните мускули.

joga-pozi-vo-par-za-rastegnuvanje-i-zgolemuvanje-na-doverbata-8.jpg

Потпирање на четири страни

Ефект: Оваа поза ги зацврстува рацете, посебно рамениците и трицепсите, а исто така и го исправува грбот.

joga-pozi-vo-par-za-rastegnuvanje-i-zgolemuvanje-na-doverbata-9.jpg

Кучешка поза + Стрела поза

Ефект: Ја зголемува флексибилноста на целото тело и ја зголемува моќта на респираторниот систем.

joga-pozi-vo-par-za-rastegnuvanje-i-zgolemuvanje-na-doverbata-10_copy.jpg

Поза на квадрат

Ефект: Ги зацврстува мускулите на грбот, стомакот, го подобрува држењето и ги истегнува мускулите на нозете.

joga-pozi-vo-par-za-rastegnuvanje-i-zgolemuvanje-na-doverbata-11.jpg

Лежалка

Ефект: Ја намалува болката во грбот, го подобрува држењето и го зголемува капацитетот на белите дробови.

joga-pozi-vo-par-za-rastegnuvanje-i-zgolemuvanje-na-doverbata-12.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да ја намалите болката во мускулите по тренинг? Немојте секој ден да вежбате со тегови, а по тренингот испијте чаша чоколадно мл...
7 чести грешки во теретана поради кои не гледате резултати (и го зголемувате ризикот од повреди) Ако не ги поставите рацете правилно кога правите склекови, не само што нема да з...
Вежби за истегнување кои ќе ве спасат од болки во телото и вкочанетоста заради долго седење Можете значително да ги намалите болките и вкочанетоста во грбот, вратот, нозете...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg