Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Како да го спречите брзото откажување од вежбање?

Колку пати сте си кажале дека ќе одите во теретана и дека ќе почнете со вежбање?

kako-da-go-sprechite-brzoto-otkazhuvanje-od-vezhbanje-01.jpg

И, колку пати сте се натерале да почнете, но тоа никогаш не траело подолго од 1 месец?

Сепак, можеби сега ќе дојде времето кога навистина ќе почнете како што треба и нема да се откажете толку брзо.

Доколку сакате да вежбате и да бидете мотивирани, прочитајте ги следниве трикови со кои ќе го засакате вежбањето:

Не треба да се плашите од почетокот

Не се плашете да одите во теретана или група за вежбање само затоа што ќе се чувствувате издвоено. Не сите имаат идеално тело, а со тек на време и вие ќе го постигнете нивниот резултат. Тренерите пак, гледаат во начинот на кој ја изведувате вежбата, а не во изгледот.

kako-da-go-sprechite-brzoto-otkazhuvanje-od-vezhbanje-02.jpg

Замислете си дека вежбањето е игра

Поставете си цел да се натпреварувате сами со себе. Прецртувајте ги сите денови на календарот во кои сте вежбале. Вашата цел ќе биде да создадете што е можно повеќе пречкртани денови на календарот.

kako-da-go-sprechite-brzoto-otkazhuvanje-od-vezhbanje-03.jpg

Купете си убава спортска облека

Според некои истражувања, докажано е дека црвената боја потсетува на победа. Па затоа доколку немате, купете си спортска облека во оваа боја и ќе се чувствувате посигурно.

kako-da-go-sprechite-brzoto-otkazhuvanje-od-vezhbanje-04.jpg

Најдете теретана/сала која ви е поблиску до дома

На овој начин ќе можете да одите пешки во секое време и ќе ги избегнете изговорите од типот „времето е лошо“, „немам пари за превоз“, „нема автобуси“ итн.

kako-da-go-sprechite-brzoto-otkazhuvanje-od-vezhbanje-05.jpg

Сами создадете си добро расположение за вежбање

Омилената музика е нешто што најдобро може да влијае на вашето расположение додека вежбате бидејќи предизвикува позитивни емоции. А, ако сте добро расположени додека вежбате, пола работа е веќе завршена.

kako-da-go-sprechite-brzoto-otkazhuvanje-od-vezhbanje-06.jpg

Уште 5 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

„Една недела ги правев интензивните вежби на Меган Фокс – што ми се допадна, а што не?“ „Ова е мошне ефективен начин на вежбање и лесно може да се вклопи во густиот рас...
7 чести грешки во теретана поради кои не гледате резултати (и го зголемувате ризикот од повреди) Ако не ги поставите рацете правилно кога правите склекови, не само што нема да з...
10 секојдневни навики кои ќе ви помогнат да се движите повеќе (и да направите 10.000 чекори) Одете на работа пеш или симнете се неколку станици порано, искористете ја паузат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg