Додека Македонците се дават во нечистотија, Швеѓаните трчаат и собираат ѓубре (фото)

Се чини дека здравите и еколошки освестени скандинавски народи смислија уште еден начин за спојување на доброто и корисното. Тие не само што редовно џогираат, туку попатно се грижат и за градската чистота.

dodeka-makedoncite-se-davat-vo-nechistotija-shvegjanite-trchaat-i-sobiraat-gjubre-foto-1.png

Во прашање е релативно нов фитнес тренд, но масовно се прифаќа низ светот.

Фрлањето ѓубре во далечина, или, пак, од што поголема висина, претставува и понатаму омилената спортска дисциплина за несовесните граѓани. Се разбира – по можност на туѓ терен.

Меѓутоа, Швеѓаните со својот последен пример покажуваат што значи да се биде вистински одговорен кон себеси и сограѓаните, како и активно да се придонесува кон заштита на животната средина.

dodeka-makedoncite-se-davat-vo-nechistotija-shvegjanite-trchaat-i-sobiraat-gjubre-foto-2.jpg

Станува збор за актуелниот фитнес хит „plogging“, односно физичката активност со која се соединети трчањето и собирањето ѓубре.

Старите и младите жители на оваа скандинавска земја, сѐ почесто џогираат со кеси за отпад, па така, покрај тоа што работат на својата кондиција и форма, позитивно влијаат и на околината.

Кога кесата ќе се наполни со смет и отпадоци, тренингот станува потежок, ама и поефектен. Во меѓувреме, трендот се шири и низ остатокот од светот.

Џогерите од различни земји веќе ги објавуваат сопствените фотки со полни кеси ѓубре на социјалните мрежи, пропратени со задолжителниот хаштаг: #plogging.

dodeka-makedoncite-se-davat-vo-nechistotija-shvegjanite-trchaat-i-sobiraat-gjubre-foto-3.jpg

За љубителите на трчањето, ова е мошне делотворен чин за претворање на нашата планета во поубаво место за живот.

А, за тие кои уште не ги откриле сите здравствени придобивки од џогирањето, можеби е вистинско време да се мотивираат и го испробаат.

dodeka-makedoncite-se-davat-vo-nechistotija-shvegjanite-trchaat-i-sobiraat-gjubre-foto-4.jpg

Можно ли е да заживее оваа акција и во Македонија? На колкумина им е потребен тренинг, но и будење на еколошката свест?

М. А. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Инфлуенсерките не се откажуваат од „голите“ бициклистички за во теретана (фото) Фитнес трендовите секојдневно се менуваат и еволуираат, но инфлуенсерките со мес...
Најдобрата вежба за топење на целулит на задникот (видео) За оваа вежба не ви е потребна никаква опрема, само легнете на подот и започнете...
10 секојдневни навики кои ќе ви помогнат да се движите повеќе (и да направите 10.000 чекори) Одете на работа пеш или симнете се неколку станици порано, искористете ја паузат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg