Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


Топ 9 начини како малку да ја зголемите вашата висина

Дали понекогаш се нервирате дека ви фали некој сантиметар во висината? Ако е така, ова е решението!

top-9-nachini-kako-malku-da-ja-zgolemite-vashata-visina-01.jpg

Многу луѓе не се задоволни од својата висина и копнеат да бидат барем малку повисоки.

Некои научници тврдат дека висината не е базирана само на генетиката и дека со помош на некои постапки можете да ја зголемите:

Правилна исхрана

Исхраната полна со здрави материи, како калциум и витамин Д, ќе му помогне на вашето тело да расте. Калциумот го помага растот на коските, а витаминот Д ги стимулира и коските и мускулите.

Млеко, месо, зеленчук, јаткасти плодови, овошје се дел од работите што треба да ги имате на вашето мени.

top-9-nachini-kako-malku-da-ja-zgolemite-vashata-visina-02.jpg

Шетајте надвор на сончеви денови

Добивате дополнителна доза на витамин Д од сончевите зраци. Затоа излезете надвор и прошетајте секогаш кога е убаво времето.

top-9-nachini-kako-malku-da-ja-zgolemite-vashata-visina-03.jpg

Вежбајте

Со спортувањето ќе станете барем некој сантиметар повисоки. Вежбите за растегнување го издолжуваат малку вашиот ‘рбет, нозе и телото целокупно.

top-9-nachini-kako-malku-da-ja-zgolemite-vashata-visina-05.jpg

top-9-nachini-kako-malku-da-ja-zgolemite-vashata-visina-04.jpg

Подобрете го држењето

Многу луѓе се згрбавуваат, особено ако седат 8 часа на ден. Таа поза ви го искривува ‘рбетот и ви одзема по некој сантиметар. Држете го телото исправено.

top-9-nachini-kako-malku-da-ja-zgolemite-vashata-visina-06.jpg

Уште 5 начини на следната страна...Би можело да ве интересира:

10 секојдневни навики кои ќе ви помогнат да се движите повеќе (и да направите 10.000 чекори) Одете на работа пеш или симнете се неколку станици порано, искористете ја паузат...
„Една недела ги правев интензивните вежби на Меган Фокс – што ми се допадна, а што не?“ „Ова е мошне ефективен начин на вежбање и лесно може да се вклопи во густиот рас...
8 чести грешки на кои треба да обрнете внимание кога правите чучнувања за да ги избегнете повредите Го искривувате грбот, не клекнувате доволно, ги кревате петите – сигурно правите...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg