Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-09-2023


Топ 9 начини како малку да ја зголемите вашата висина

Дали понекогаш се нервирате дека ви фали некој сантиметар во висината? Ако е така, ова е решението!

top-9-nachini-kako-malku-da-ja-zgolemite-vashata-visina-01.jpg

Многу луѓе не се задоволни од својата висина и копнеат да бидат барем малку повисоки.

Некои научници тврдат дека висината не е базирана само на генетиката и дека со помош на некои постапки можете да ја зголемите:

Правилна исхрана

Исхраната полна со здрави материи, како калциум и витамин Д, ќе му помогне на вашето тело да расте. Калциумот го помага растот на коските, а витаминот Д ги стимулира и коските и мускулите.

Млеко, месо, зеленчук, јаткасти плодови, овошје се дел од работите што треба да ги имате на вашето мени.

top-9-nachini-kako-malku-da-ja-zgolemite-vashata-visina-02.jpg

Шетајте надвор на сончеви денови

Добивате дополнителна доза на витамин Д од сончевите зраци. Затоа излезете надвор и прошетајте секогаш кога е убаво времето.

top-9-nachini-kako-malku-da-ja-zgolemite-vashata-visina-03.jpg

Вежбајте

Со спортувањето ќе станете барем некој сантиметар повисоки. Вежбите за растегнување го издолжуваат малку вашиот ‘рбет, нозе и телото целокупно.

top-9-nachini-kako-malku-da-ja-zgolemite-vashata-visina-05.jpg

top-9-nachini-kako-malku-da-ja-zgolemite-vashata-visina-04.jpg

Подобрете го држењето

Многу луѓе се згрбавуваат, особено ако седат 8 часа на ден. Таа поза ви го искривува ‘рбетот и ви одзема по некој сантиметар. Држете го телото исправено.

top-9-nachini-kako-malku-da-ja-zgolemite-vashata-visina-06.jpg

Уште 5 начини на следната страна...Би можело да ве интересира:

4 вежби кои ќе ви помогнат брзо да се вратите во форма За овие (основни) вежби потребно е да издвоите 20-тина минути во денот, а ќе ви ...
Вежби за истегнување кои ќе ве спасат од болки во телото и вкочанетоста заради долго седење Можете значително да ги намалите болките и вкочанетоста во грбот, вратот, нозете...
Едноставна јога вежба е лек за отечени нозе (но и спас од многу маки) Постои причина зошто јогата е толку популарна – има доволно лесни вежби кои можа...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg