За оние кои не се брзаат: 30-дневен план за вежбање со кој ќе го трансформирате задникот

Кога станува збор за затегнување на задникот, првото што на сите ни паѓа на памет се секако чучнувањата.

za-onie-koi-ne-se-brzaat-30-dneven-plan-za-vezhbanje-so-koj-kje-go-transformirate-zadnikot-01.fw.jpg

Од чучнувањата има многу различни вежби кои помагаат за трансформирање на задникот и подобар изглед, но важно е да се биде упорен.

Иако многумина знаат дека треба да ги прават и дека не се некоја филозофија, сепак постојат конкретни вежби кои подобро ќе ви помогнат за постигнување на целта.

za-onie-koi-ne-se-brzaat-30-dneven-plan-za-vezhbanje-so-koj-kje-go-transformirate-zadnikot-002.jpg

Но, мора и да знаете дека тоа не може да се случи преку ноќ или за 1 недела. Овој предизвик трае 1 месец, па ако сте подготвени, започнете.

Ве делат само 30 дена од она што цел живот сте го посакувале – заоблен и тониран задник.

Што треба да правите?

Само 100 чучнувања секој ден, независно во кој период од денот, а резултатите ќе бидат поголеми ако ги додадете овие вежби во вашиот план за вежбање.

Можеби на почетокот бројката ќе ви личи нереално, но верувајте, следете ги правилата и ќе се навикнете чекор по чекор.

За да не ви здосадат истите чучнувања, во продолжение погледнете повеќе различни вежби кои треба да ги повторувате. 

Вежба 1

Ова се основните чучнувања. Застанете исправено со стапалата поставени малку пошироко од рамениците. Чучнете што е можно повеќе обидувајќи се колената да не ги надминат стапалата, а потоа кренете се и повторувајте.

za-onie-koi-ne-se-brzaat-30-dneven-plan-za-vezhbanje-so-koj-kje-go-transformirate-zadnikot-02.jpg

Вежба 2

Исто како и основните чучнувања, но на секое кревање нагоре, со едната нога замавнувајте наназад како на сликата. Менувајте ги нозете на секое чучнување.

za-onie-koi-ne-se-brzaat-30-dneven-plan-za-vezhbanje-so-koj-kje-go-transformirate-zadnikot-03.jpg

Вежба 3

Чучнете како со основните чучнувања, со исправен грб и раширени нозе, но рацете спуштете ги надоле при клекнување, а при кревање нагоре, полека ширете ги рацете со кружно движење за кога ќе се исправите и рацете да ви дојдат кренати нагоре.

za-onie-koi-ne-se-brzaat-30-dneven-plan-za-vezhbanje-so-koj-kje-go-transformirate-zadnikot-04.jpg

Вежба 4

Застанете исправено со стапалата малку повеќе раширени од рамената и ставете ги рацете зад глава.

Чучнете, а кога ќе се кревате нагоре поткренете ја едната нога нагоре во страна со свиткано колено, а лактот истегнете го кон коленото. Повторувајте наизменично со двете страни.

za-onie-koi-ne-se-brzaat-30-dneven-plan-za-vezhbanje-so-koj-kje-go-transformirate-zadnikot-05.jpg

Вежба 5

Направете обично чучнување, но кога ќе се кревате нагоре, потскокнете наместо обично да се исправите.

za-onie-koi-ne-se-brzaat-30-dneven-plan-za-vezhbanje-so-koj-kje-go-transformirate-zadnikot-06.jpg

Вежба 6

Застанете исправени со споени нозе и дланки како на сликата и чучнете колку што можете пониско, а потоа кренете се и повторувајте.

za-onie-koi-ne-se-brzaat-30-dneven-plan-za-vezhbanje-so-koj-kje-go-transformirate-zadnikot-07.jpg

Вежба 7

Застанете исправено. Ставете ја десната нога зад левата и клекнете во таа положба. Повторувајте со двете нозе наизменично.

za-onie-koi-ne-se-brzaat-30-dneven-plan-za-vezhbanje-so-koj-kje-go-transformirate-zadnikot-08.jpg

Вежба 8

Застанете исправено. Ставете ја десната нога пред левата и клекнете така што левото колено ќе ви дојде малку над земјата. Повторувајте наизменично со двете нозе.

za-onie-koi-ne-se-brzaat-30-dneven-plan-za-vezhbanje-so-koj-kje-go-transformirate-zadnikot09.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Една недела ги правев интензивните вежби на Меган Фокс – што ми се допадна, а што не?“ „Ова е мошне ефективен начин на вежбање и лесно може да се вклопи во густиот рас...
Користете ги предметите во домот и уште 4 совети за ефикасно вежбање во домашни услови Одвојте место само за вежбање, направете си план и наместо да купувате опрема, и...
Пред и потоа фото-споредби: Доказ дека здравата исхрана и вежбањето навистина прават чуда Една од најчестите новогодишни одлуки е здрава исхрана, вежбање и ослободување о...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg