Јога позата мост го унапредува сексуалниот живот кај девојките


Јога позата мост го унапредува сексуалниот живот кај девојките

Дури и да не сте посветени на јогата, секогаш можете да „украдете“ по некоја техника или филозофија и да ги применувате за свое добро.

joga-pozata-most-go-unapreduva-seksualniot-zhivot-kaj-devojkite-01.jpg

Кога е во прашање сексуалната енергија, една од најдобрите е позата наречена мост, со која се вежба карлицата, нејзината флексибилност и протокот на крв во тој дел. Исто така, се отвораат и срцето и колковите што дозволува голем проток на енергија.

Но, најважно од сè е да научите како правилно да ја изведувате, за да избегнете повредување.

joga-pozata-most-go-unapreduva-seksualniot-zhivot-kaj-devojkite-02.jpg

Движењата нагоре-надолу при оваа поза всушност го ставаат срцето над висината на главата, а со тоа всушност мислите ви се „заземјени“, а остатокот на телото е активен.

За да успеете ефикасно да правите мост, стапалата треба да бидат поставени на ширина на колковите, а притисокот никогаш не треба да биде врз вратот, туку да се поткревате со помош на плешките и рамениците.

Исто така, не треба премногу да ги отворате колената, туку најдобро е да бидат во иста линија со глуждовите.

Погледнете го видеото како правилно се изведува оваа поза и доколку не можете од прва да успеете, не се форсирајте, за да не дојде до повреди:

;

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Лесни вежби со кои ќе се ослободите од болката во нозете по напорен де... Сè повеќе луѓе имаат проблеми со болка во колената, стапалата или колковите, а г...
Колку време треба да вежбате наутро? Секое утро кое ќе го започнете со вежби може да се нарече како навистина успешно...
Заборавете на калориите: На што треба да се фокусирате за време на веж... Да, сосема е очекувано дека ве интересира колку калории ќе согорите со денешниот...