Колку калории согорувате со секојдневни активности, неповрзани со вежбање?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Колку калории согорувате со секојдневни активности, неповрзани со вежбање?

Оние кои се оптоварени со слабеење, сигурно во одреден период биле опседнати и со броење калории.

kolku-kalorii-sogoruvate-so-sekojdnevni-aktivnosti-nepovrzani-so-vezhbanje-01.jpg

Колку калории сте внеле, колку сте потрошиле, колку смеете да си дозволите до крајот на денот... броењето нема крај.

Но, дали сте знаеле дека одредена количина калории се согорува и со секојдневни активности кои немаат врска со вежбање или наменско трошење време на тоа?

Неодамна, научниците откриле дека обичната топла бања е еднаква на 30 минути пешачење, во поглед на горење калории.

Освен тоа, уште неколку секојдневни и обични активности помагаат исто како да сте поминале време во теретана или физичка активност.

Можеби не е многу, но не е ни лошо:

Пишување 

30 минути = 15 калории

  • 2.5 часа пишување = 15 минути во теретана

kolku-kalorii-sogoruvate-so-sekojdnevni-aktivnosti-nepovrzani-so-vezhbanje-02.jpg

Читање

30 минути = 30 калории

  • 4 часа читање = 25 минути вежбање

kolku-kalorii-sogoruvate-so-sekojdnevni-aktivnosti-nepovrzani-so-vezhbanje-04.jpg

Седење

30 минути = 31 калорија

  • 3 часа седење = 20 минути во теретана

kolku-kalorii-sogoruvate-so-sekojdnevni-aktivnosti-nepovrzani-so-vezhbanje-05.jpg

Работа на компјутер

30 минути = 42 калории

  • 3 часа работа на компјутер = 35 минути во теретана

kolku-kalorii-sogoruvate-so-sekojdnevni-aktivnosti-nepovrzani-so-vezhbanje-06.jpg

Учење

30 минути = 54 калории

  • 1.5 час учење = 15 минути во теретана

kolku-kalorii-sogoruvate-so-sekojdnevni-aktivnosti-nepovrzani-so-vezhbanje-07.jpg

Спиење

30 минути = 55 калории

  • 8 часа спиење = 45 минути во теретана

kolku-kalorii-sogoruvate-so-sekojdnevni-aktivnosti-nepovrzani-so-vezhbanje-08.jpg

Миење садови

30 минути = 66 калории

  • 2 часа миење садови = 38 минути во теретана

kolku-kalorii-sogoruvate-so-sekojdnevni-aktivnosti-nepovrzani-so-vezhbanje-09.jpg

Готвење

30 минути = 74 калории

  • 1 час готвење = 15 минути вежбање

kolku-kalorii-sogoruvate-so-sekojdnevni-aktivnosti-nepovrzani-so-vezhbanje-10.jpg

Бришење прашина

30 минути = 80 калории

  • 1.5 час бришење прашина = 25 минути во теретана

kolku-kalorii-sogoruvate-so-sekojdnevni-aktivnosti-nepovrzani-so-vezhbanje-11.jpg

Чистење со правосмукалка

30 минути = 84 калории

  • 1.5 час чистење со правосмукалка = 25 минути вежбање

kolku-kalorii-sogoruvate-so-sekojdnevni-aktivnosti-nepovrzani-so-vezhbanje-12.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Колку години би ѝ дале на женава? (фото) Таа без проблем позира во бикини на плажа и тесните фустани се како излиени на н...
Колку често треба да се мерите на вага, кога сакате да ослабете? Првобитно се веруваше дека честото мерење на телесната тежина само создава прити...
Колку долго ќе ви треба за да симнете 5 kg, ако согорувате по 500 калории дневно? Математички, ако согорувате 500 калории дневно, ќе ви требаат нешто повеќе од 2 ...

Спонзорирани линкови: