10 работи за вашиот фит изглед кои може да почнете да ги правите веднаш
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


10 работи за вашиот фит изглед кои може да почнете да ги правите веднаш

За да бидете фит не мора да значи дека мора да одите во теретана и да правите тешки и здодевни работи и вежби.

10-raboti-za-vashiot-fit-izgled-koi-mozhe-da-pochnete-da-gi-pravite-vednash-01.jpg

Дури и секојдневните активности како одење со велосипед до работа, брзање да го фатите автобусот, чување дете и постојано растрчување околу него и слично, може да придонесат за вашиот фит изглед.

Ако не сакате да се форсирате, а сепак сакате да одржувате фит изглед, мора да правите нешто, но може да почнете со мали работи.

Време е да вметнете нови, поздрави навики во вашето секојдневие со кои ќе се чувствувате подобро, но секако, не може да очекувате дека ќе направат магија со вашето тело.

Лесни, мали навики со кои ќе го одржувате вашиот фит изглед и добар дух:

Пијте повеќе вода и одржувајте се хидрирани

Ова помага за одржување на тежината, расположението, нивото на енергија и функцијата на мозокот.

10-raboti-za-vashiot-fit-izgled-koi-mozhe-da-pochnete-da-gi-pravite-vednash-02.jpg

Јадете многу зеленчук и овошје

Можеби ви е смачено да слушате за исхрана, но тоа е првото нешто на што треба да се фокусирате.

Во текот на денот внесувајте голема количина на разни видови зеленчук и овошје како оброк, додаток или ужина и грицка.

10-raboti-za-vashiot-fit-izgled-koi-mozhe-da-pochnete-da-gi-pravite-vednash-03.jpg

Дишете чист воздух

Стресот влијае лошо на целото здравје како и на изгледот, па мора да се ослободувате од него, да се смирувате, да медитирате, да одите на мирни места каде ќе се наполните со чист воздух.

Или, правете вежби за дишење кои ќе ви бидат од корист.

10-raboti-za-vashiot-fit-izgled-koi-mozhe-da-pochnete-da-gi-pravite-vednash-04.jpg

Излегувајте почесто надвор

Поголемиот дел од денот го поминуваме затворени, опколени со екрани и вештачки светла.

Мотивацијата за активност и здрава исхрана доаѓа многу полесно кога сте во контакт со природа, свеж воздух и сончеви зраци – ќе се чувствувате многу подобро.

10-raboti-za-vashiot-fit-izgled-koi-mozhe-da-pochnete-da-gi-pravite-vednash-05.jpg

Мали вежби

Тешко е веднаш да почнете да правите тешки тренинзи и вежби и очекувано тоа ви прави одбивност.

Но може да почнете со мали и лесни вежби додека гледате телевизија или да го истегнувате телото додека сте на работа или дома.

10-raboti-za-vashiot-fit-izgled-koi-mozhe-da-pochnete-da-gi-pravite-vednash-06.jpg

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

9 работи кои му се случуваат на вашето тело кога вежбате и не пиете вода Телото не исфрла токсини, ниту мускулите имаат правилен тек на формирање кога не...
Совети од фитнес експерт: Јадете спанаќ, не пијте со цевки и не правете многу кардио вежби Иако многумина веруваат дека им требаат скапи креми и третмани за слабеење за да...
Фитнес грешки што речиси сите ги прават со најпопуларните вежби Ако сакате да ги зајакнете мускулите, да се ослободите од вишокот килограми или ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg