10 работи за вашиот фит изглед кои може да почнете да ги правите веднаш

За да бидете фит не мора да значи дека мора да одите во теретана и да правите тешки и здодевни работи и вежби.

10-raboti-za-vashiot-fit-izgled-koi-mozhe-da-pochnete-da-gi-pravite-vednash-01.jpg

Дури и секојдневните активности како одење со велосипед до работа, брзање да го фатите автобусот, чување дете и постојано растрчување околу него и слично, може да придонесат за вашиот фит изглед.

Ако не сакате да се форсирате, а сепак сакате да одржувате фит изглед, мора да правите нешто, но може да почнете со мали работи.

Време е да вметнете нови, поздрави навики во вашето секојдневие со кои ќе се чувствувате подобро, но секако, не може да очекувате дека ќе направат магија со вашето тело.

Лесни, мали навики со кои ќе го одржувате вашиот фит изглед и добар дух:

Пијте повеќе вода и одржувајте се хидрирани

Ова помага за одржување на тежината, расположението, нивото на енергија и функцијата на мозокот.

10-raboti-za-vashiot-fit-izgled-koi-mozhe-da-pochnete-da-gi-pravite-vednash-02.jpg

Јадете многу зеленчук и овошје

Можеби ви е смачено да слушате за исхрана, но тоа е првото нешто на што треба да се фокусирате.

Во текот на денот внесувајте голема количина на разни видови зеленчук и овошје како оброк, додаток или ужина и грицка.

10-raboti-za-vashiot-fit-izgled-koi-mozhe-da-pochnete-da-gi-pravite-vednash-03.jpg

Дишете чист воздух

Стресот влијае лошо на целото здравје како и на изгледот, па мора да се ослободувате од него, да се смирувате, да медитирате, да одите на мирни места каде ќе се наполните со чист воздух.

Или, правете вежби за дишење кои ќе ви бидат од корист.

10-raboti-za-vashiot-fit-izgled-koi-mozhe-da-pochnete-da-gi-pravite-vednash-04.jpg

Излегувајте почесто надвор

Поголемиот дел од денот го поминуваме затворени, опколени со екрани и вештачки светла.

Мотивацијата за активност и здрава исхрана доаѓа многу полесно кога сте во контакт со природа, свеж воздух и сончеви зраци – ќе се чувствувате многу подобро.

10-raboti-za-vashiot-fit-izgled-koi-mozhe-da-pochnete-da-gi-pravite-vednash-05.jpg

Мали вежби

Тешко е веднаш да почнете да правите тешки тренинзи и вежби и очекувано тоа ви прави одбивност.

Но може да почнете со мали и лесни вежби додека гледате телевизија или да го истегнувате телото додека сте на работа или дома.

10-raboti-za-vashiot-fit-izgled-koi-mozhe-da-pochnete-da-gi-pravite-vednash-06.jpg

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

10 секојдневни навики кои ќе ви помогнат да се движите повеќе (и да направите 10.000 чекори) Одете на работа пеш или симнете се неколку станици порано, искористете ја паузат...
7 чести грешки во теретана поради кои не гледате резултати (и го зголемувате ризикот од повреди) Ако не ги поставите рацете правилно кога правите склекови, не само што нема да з...
8 чести грешки на кои треба да обрнете внимание кога правите чучнувања за да ги избегнете повредите Го искривувате грбот, не клекнувате доволно, ги кревате петите – сигурно правите...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg