10 вежби што ја подобруваат циркулацијата во нозете
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


10 вежби што ја подобруваат циркулацијата во нозете

Проблемите со циркулацијата во нозете се доста честа појава, па очигледно сите треба да обрнеме внимание на ова.

10-vezhbi-shto-ja-podobruvaat-cirkulacijata-vo-nozete-povekje.jpg

Еден од наједноставните начини да ја спречите појавата на проблемите со циркулацијата во нозете, или да си помогнете ако веќе го имате овој проблем, е физичката активност. А, некои вежби се како совршени за ова и можете да ги погледнете во продолжение.

Сепак, ако имате сериозни проблеми со циркулацијата во нозете, пред да преземате што било, не заборавајте да се консултирате со лекар.

Пешачење

Пешачењето е најдобрата активност кога станува збор за подобрување на циркулацијата, и тоа низ целото тело. Доволно е да пешачите 3-5 пати неделно, не помалку од 15 минути. Само, не заборавајте да обрнете внимание на правилното држење на телото додека пешачите.

10-vezhbi-shto-ja-podobruvaat-cirkulacijata-vo-nozete-02.jpg

Пливање

Од пливањето има бројни придобивки, вклучувајќи го и подобрувањето на циркулацијата. Препорачливо е да пливате барем половина час, трипати неделно, за да ги почувствувате овие придобивки.

10-vezhbi-shto-ja-podobruvaat-cirkulacijata-vo-nozete-03.jpg

Аеробни вежби во вода

Со правењето аеробни вежби во вода ќе го намалите ризикот од повреди, а сепак ќе ги почувствувате придобивките. И во овој случај најдобро е да вежбате најмалку половина час, трипати неделно.

10-vezhbi-shto-ja-podobruvaat-cirkulacijata-vo-nozete-04.jpg

Чучнувања

Оваа вежба ќе ви помогне и да ги зајакнете мускулите на задникот и нозете, само осигурете се дека ја изведувате правилно – кога клекнувате колената треба да бидат во линија со стапалата и да формираат прав агол.

Направете што е можно повеќе повторувања, но не помалку од 25. Ако не можете одеднаш, правете ја вежбата во серии.

10-vezhbi-shto-ja-podobruvaat-cirkulacijata-vo-nozete-05.jpg

Истегнување на стапалата

Седнете на подот со исправен грб и испружете ги нозете кон напред, а рацете поставете ги малку поназад од задникот и потпрете се на нив. Свртете ги прстите од нозете нагоре, заедно со стапалото, додека не почувствувате затегнување кај листовите. Потоа испружете ги кон напред. Направете најмалку 5 повторувања.

10-vezhbi-shto-ja-podobruvaat-cirkulacijata-vo-nozete-06.jpg

Уште 5 вежби на следната страница...Би можело да ве интересира:

6 вежби за истегнување на телото заради кои нема да молите за масажа Дали и вие сте од оние кои постојано чувствуваат болка во телото и здрвеност, па...
Вежби за рамен стомак и тенка половина кои може да ги правите без да станете од столче За да го донесете телото во одлична форма пред летото, треба да се потрудите око...
Вежби за затегнување на задникот и нозете без да одите во теретана Ако немате доволно време за да одите во теретана или едноставно немате желба, ов...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg