2 јога пози кои ги намалуваат „женските“ болки во стомакот

Колку и да сте убедени дека единствено апчињата може да ви ја ублажат болката, коректно би било барем да испробате алтернативна техника.

2-joga-pozi-koi-gi-namaluvaat-zenskite-bolki-vo-stomakot-001.jpg

Јогата, покрај тоа што ќе ги ублажи грчевите во стомакот, ослободува и од главоболките, анксиозноста и другите симптоми кои може да се јават во овие неколку денови.

Двете јога пози се практикуваат за само 5 минути, а може да ги направат и почетници.

Поза 1 

Позата „врзан агол“ може да го стимулира системот за варење, но и да ви ја врати енергијата. Само треба да поминете 2 до 3 минути во оваа поза како на фотографијата и да дишете смирено.

2-joga-pozi-koi-gi-namaluvaat-zenskite-bolki-vo-stomakot-01.jpg

Поза 2

Анксиозноста која менструацијата може да ја предизвика може дополнително да создаде тензија, па за тие моменти се препорачува да ја практикувате позата во лежечка положба, со нозете споени во облик на триаголник.

Помага при болки, замор, несоница и глабоволка, бидејќи го опушта секој мускул во телото.

2-joga-pozi-koi-gi-namaluvaat-zenskite-bolki-vo-stomakot-02.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 секојдневни навики кои ќе ви помогнат да се движите повеќе (и да направите 10.000 чекори) Одете на работа пеш или симнете се неколку станици порано, искористете ја паузат...
„Една недела ги правев интензивните вежби на Меган Фокс – што ми се допадна, а што не?“ „Ова е мошне ефективен начин на вежбање и лесно може да се вклопи во густиот рас...
Едноставни вежби со кои ќе ја намалите болката во стапалата + како да ја спречите За да ги намалите болките во стапалата, треба да ги раздвижите, а во продлжение ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg