Ширете добра карма на работа
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Golden points 24-02-2021
HR Manager 23-02-2021


Ширете добра карма на работа

sirete-dobra-karma-na-rabota-povekjeСпоред будистичката традиција, кармата претставува севкупен ефект на постапки на една личност во текот на неговиот живот. Подразбира...

 

...дека постапките кои ќе ги направите во текот на овој живот, ќе влијаат на настаните и односите во наредниот.

Без разлика дали верувате во реинкарнација, практикувањето на добра карма на работа може само да ви помогне и да ви донесе убави последици во овој живот.

Како да го постигнете тоа?  Главната стратегија е свесно да управувате со односите на работа со што ќе го олесните функционирањето (ваше и на колегите).

Во својата книга “7 Habits of Highly Effective People“, др. Stephen Covey го воведува концептот на емоционална сметка во банка.

Кога имате висока резерва на сметката во банка сите сме со добра волја, комуникацијата е лесна и ефикасна. Ако континуирано искажуваме непочитување кон други личности, довербата се намалува, и најмала провокација води кон можни инциденти.

sirete-dobra-karma-na-rabota

Односите на работа може да ги одржите продуктивни, а вашата работна карма може да биде позитивна така што ќе ставите “рутински депозити на вашата емоционална сметка“. На пример:

1. Пофалете ги колегите за добро завршената работа и покажете благодарност кога ќе ве пофалат вам.
2. Искрено интересирајте се за интересите на колегите кои им значат.
3. Водете сметка за малите работи, како што е одговарање на пораки и честитка за роденден.
4. Исполнете се што сте ветиле.
5. Запомнете ги имињата на важните луѓе и важните настани во животите на колегите.
6. Признајте и поправете ги грешките кои сте ги направиле без да ја префрлите вината.

Би можело да ве интересира:

Најчестите грешки што ги прават луѓето кога работат од дома - не ги повторувајте Работењето од дома станува сè попопуларно, а периодов многу луѓе и немаат друг и...
5 пози во кои ќе се ослободите од стресот за 2 минути Психологот Ејми Кади вели дека нашите гестикулации се предодредени од помислата ...
5 токсични верувања кои ви ја уништуваат кариерата Личните убедувања се рефлектираат и врз меѓучовечките односи, врз личниот, но и ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg