Досадно ти е на работа?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Перач 01-03-2021


Досадно ти е на работа?

dosadno-ti-e-na-rabota-povekjeСите сме преживеале моменти на работа кога не сме знаеле што да правиме со себе од досада. Дали нема што да се прави, клиентите се исти...

 

...колегите се мутави, досадата често знае да ве совлада.

dosadno-ti-e-na-rabota

Како да откриете дали ви е здодевно?

1. Работите механички – работите колку да не остане проектот недовршен. Не се ни сеќавате што сте направиле. Немате интерес за работата.

2. Имате недостиг на енергија – Здодевноста ги исцрпува резервите на енергија, па затоа ни е потешко да се сконцентрираме на работата и да бидеме успешни.

3. Потонавте во комфорност? На место да направите промени вие се подлабоко газите во обврските кои ви се преку глава и не ве исполнуваат. Се навикнавте на “работа ради реда“.

Еве неколку предлози кои ќе ви овозможат да се ослободите од здодевноста:

1 . Вежбајте – да, тоа е одговор на се! Го покачува нивото на ендорфин и ја зголемува енергијата па може ќе добиете некои нови идеи.

2. Променете ја рутината! Најдете креативен и подобар начин за да ги извршие работите.

3. Пронајдете ново хоби. Обично ако ви е досадно кога не сте на работа, ќе ја пренесете досадата и на работното место. Затоа – најдете си занимација.

4. Наспијте се! Зафатени сте и спиете кратко, но ако одите на работа како зомби ќе ви биде здодевно па и да имате обврски.

Ова се некои техники за ослободување од здодевноста на работа. Како вие се справувате со неа?

Би можело да ве интересира:

Што сè можете да правите на работа кога сите други не се во канцеларијата? Ако се случува во одреден дел од денот да сте сами на работа, додека другите се ...
Мрачната страна на работата во циркус - артистка открива информации од прва рака (фото) „Додека ве боли грбот, вие изведувате на сцена со насмевка на лицето. Додека дет...
Дали треба да го прифатите пијалакот кој ви се нуди кога сте на интервју за работа? Колку пати сте се нашле во недоумица дали да ја прифатите чашата вода или кафето...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg