Тајните на успехот во работата
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Перач 01-03-2021


Тајните на успехот во работата

tajnite-na-uspehot-vo-rabotata-povekjeКако некои луѓе успеваат да ја добијат работата од соништата дури и кога не ја бараат? Зошто сите напредуваат во кариерата а вие тапкате во место?

 

Ви се случило ли да си ги поставите овие прашања? Како и останатите и вие се надевате на најдоброто, но немате идеја што е потребно за успех. Тајната за успешна кариера не е толку мистериозна како што си мислите.

Се што морате да направите е подобро да ги испланирате работите.

tajnite-na-uspehot-vo-rabotata

1. Бидете активни
-  Немојте да се потпирате на другите луѓе и нивните планови за вас
-  Одредите што сакате да работите наместо да прифаќате туѓи предлози и идеи кои се атрактивни во моментот.

2. Разговарајте
-  Со семејството и пријателите –тие ги споделуваат вашите интереси.

3. Правете компромис
-  Побарајте нови можности и реално оценете ги своите опции
-  Сфатете дека мора да жртвувате нешто (можеби нема да имате летен одмор секоја година)

4. Поставете си цели
-  Поставете краткорочни цели кои ќе ве мотивираат да ги остварите долгорочните цели
-  Следете ги и менувајте ги целите според моменталните потреби

Во денешно време ако поседувате еден или два од овие квалитети, нема да ви биде доволни.

Потребно е да ги имате сите за да ја победите конкуренцијата и да се подготвите за нагли промени во кариерата – добри и лоши.

Би можело да ве интересира:

5 совети кои ќе им помогнат на интровертите да најдат работа Ако се чувствувате непријатно и анксиозно кога сте со други луѓе, тогаш пронаоѓа...
10 земји кои имаат најмногу работни часови неделно Што мислите која земја со 47.7 часови неделно се најде на првото место на листат...
Говорот на телото на работа: Каде грешиме во невербалната комуникација? Говорот на телото кажува повеќе од илјада зборови, покажува кои сте подобро од к...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg