Соочете се со критиките
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Перач 01-03-2021


Соочете се со критиките

soocete-se-so-kritikite-povekjeКога луѓето ве критикуваат, што да направите? Соочете се со нив! Ако кукавички ја подвиткате опашката и гледате во земја – не е никакво решение.

 

Еве неколку совети како да се соочите со критиките:

soocete-se-so-kritikite

1. Докажете се – критичарите нека видат каков лидер сте всушност вие. Ако се криете, само ќе им покажете дека се во право.

Тоа им дава слобода постојано да ве нарекуваат како сакаат. Не смеете да им покажете дека ви е страв.

2. Бидете отворени – можете да ги снимате состаноците и да им покажете дека сте транспарентни, и да ги совладате оние кои не се согласуваат со вас.

3. Бидете кул – Кога ве критикуваат во лице, дишете длабоко. Колку го повишува тонот вие толку посмирено одговарајте. Намерно зборувајте смирено.

4. Признајте ги своите недостатоци – Немојте да се браните, едноставно кажете дека сте изреагирале најдобро во таа ситуација. Делувајте искрено дури и кога ги признавате грешките.

5. Често смејте се – Олеснете ја ситуацијата со насмевка. Покажете дека имате контрола. Насмевнете се кога е соодветно, но немојте да се потсмевате.

Кога ситуацијата е напната, најдобро е да покажете дека ја имате ситуацијата под контрола. И најважно – да знаете да бидете вистински лидер.

Би можело да ве интересира:

Грешки кои често ги правиме кога учиме нешто ново Сите се обидовме да научиме нешто ново, странски јазик, програмирање или играње ...
10 корисни фрази кои влијаат позитивно на вашата кариера Секој сака да има успешна кариера, но не секој знае како може да стигне до неа. ...
23-годишна продавачка стана бизнисменка, си купи Range Rover и ќе гради куќа од соништата Бриони е доказ дека кога веруваш во себе и своите соништа, тогаш може да си биде...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg