Ви се спие на работа?!


Ви се спие на работа?!

vi-se-spie-na-rabota-povekjeРаботата понекогаш може да ви биде здодевна, особено состаноците кои траат подолго од 1 час. Овие совети ќе ви помогнат да останете будни и да ја задржите...

 

...вашата работа.

vi-se-spie-na-rabota

Што треба да имате на ум?

1. Ви треба светлина, вода, малку вежби, клима уред, мастика од еукалиптус и музика со брз ритам.

2. Експонирајте се кон светлината, по можност надворешно светло, за да ги потсетите умот и телото дека мора да останете будни.

3. Пијте вода за да не дехидрирате. Дехидрацијата предизвикува умор.

4. Станувајте од столот на секој 30 минути за да го растегнете телото.

5. Немојте да седите во премногу загреана просторија. Топлината предизвикува дремка. Вклучете ладење барем на кратко или отворете прозор, а најубаво е да се освежите со ладна вода на лицето.

6. Џвакајте мастика од еукалиптус. Силниот вкус ќе ве одржи будни.

7. Масирајте го вратот и рамениците за да се одржите будни.

8. Слушајте брза музика и обидете се да разговарате со колегите.

Би можело да ве интересира:

Прашања кои сакате да ги поставите на интервју за работа (ама не смеете) Некои интервјуа за работа поминуваат одлично, токму онака како што сте си замисл...
Како до унапредувањето што одамна го чекате? Нема ништо што демотивира повеќе од „тапкањето“ во место кога станува збор за ра...
Како да станете попродуктивни на работа? Сигурно ви се случило да гледате „бледо“ во вашиот екран и да се обидувате да б...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg