Како Кајли Џенер го стекнува богатството и стана најмладата светска милијардерка?


Како Кајли Џенер го стекнува богатството и стана најмладата светска милијардерка?

Forbes ја објави листата на најбогати жени во Америка кои сами го стекнале богатството, а многумина се изненадија кога ја видоа Кајли Џенер на листата.

kako-kylie-jenner-go-steknuva-bogatstvoto-i-stana-najmladata-svetska-milijarderka-01.jpg

20 годишната ѕвезда од Кардашијан-Џенер кланот „тежи“ 900 милиони долари и се очекува наскоро да стигне до 1 милијарда, а растот на богатството ја прави најмладата милијардерка во светот, титула која некогаш ја носеле Марк Закерберг и Бил Гејтс.

kako-kylie-jenner-go-steknuva-bogatstvoto-i-stana-najmladata-svetska-milijarderka-002.jpg

Иако е најмлада од сите сестри, таа се најде на насловна страна на Forbes и успеа да ја надмине дури и Ким, чие богатство е проценето на 350 милиони долари.

На многумина не им е јасно како таа го стекнала сама богатството, па во продолжение погледнете на кој начин таа ги заработува парите:

Нејзината компанија за козметика, Kylie Cosmetics, за 2 години продала шминка вредна 630 милиони долари.

Таа поседува 100% од компанијата, а најголем дел од работата и рекламирањето се случува на социјалните мрежи, каде има лесен пристап до фановите и купувачите.

kako-kylie-jenner-go-steknuva-bogatstvoto-i-stana-najmladata-svetska-milijarderka-02.jpg

Направи милиони со учеството во семејното ријалити шоу „Keeping Up With The Kardashians“.

Во октомври, 2017-та, Кардашијан-Џенер добиле 150 милиони долари за да го продолжат договорот, но не се знае како се поделени парите. Плус, во 2017-та таа стана дел и од шоуто посветено за неа, „Life of Kylie“.

kako-kylie-jenner-go-steknuva-bogatstvoto-i-stana-najmladata-svetska-milijarderka-03.jpg

Има многу профитабилни договори со компании како Puma и многу други кои ги рекламира на социјалните мрежи.

На нејзиниот Инстаграм профил често може да се најдат спонзорирани објави со кои ги поддржува производите на брендовите кои ѝ плаќаат за реклама. 

Кајли има и линија за облека и аксесоари заедно со нејзината сестра Кендал Џенер.

Кајли имала само 15 години кога ја лансирале линијата, а производите „Kendall + Kylie“ може да се најдат во многу продавници низ светот како и онлајн.

kako-kylie-jenner-go-steknuva-bogatstvoto-i-stana-najmladata-svetska-milijarderka-04.jpg

Нејзината официјална апликација направила 105.170 долари првиот ден откако била пуштена и се искачила на листите.

Иако не објавува многу на апликацијата, таа имала голема заработка уште првиот ден откако била пуштена, со што ги надминала апликациите на нејзините сестри.

kako-kylie-jenner-go-steknuva-bogatstvoto-i-stana-najmladata-svetska-milijarderka-05.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Стравови за кариерата кои ги имаат мајките за време на и по породилнот... Мајките кои се на породилно отсуство често се грижат како ќе ѝ се вратат на рабо...
Препознајте ги и реагирајте: Јасни знаци дека „прегревате“ поради рабо... На секое работно место има периоди кога вработените треба да вложат повеќе труд ...
По 5 години проучување на милионери, сфатив кои 15 навики нè спречуваа... Работите кои НЕ ги правите во животот се одлучувачки за тоа каков живот ќе имате...