Колку плата земаат наставниците во државите низ светот? - Кенија изненадува
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Продавач 19-11-2018


Колку плата земаат наставниците во државите низ светот? - Кенија изненадува

Професорите во Финска имаат автономија и треба сами да смислат наставен план, а во Словачка треба да ги научат децата да ја сакаат природата, па така минуваат по една седмица надвор од градот и учат работи за околината.

Untitled-4.jpg

Професијата наставник е една од најодговорните во светот, а треба да биде и една од најпочитуваните.

Иако целта на сите им е да го пренесат знаењето на помладите, работниот ден на наставниците во секоја земја е различен, па така во Јапонија тие работат по 54 часа неделно, додека во Франција само 18.

Какви се платите на наставниците во државите низ светот:

Луксембург – 10.000 евра

На наставниците се гледа како на интелектуална елита. Тие често студираат надвор и вложуваат многу во својата себенадградба. Во едно одделение не смее да има повеќе од 15 деца.

kolku-plata-zemaat-nastavnicite-vo-drzhavite-niz-svetot-kenija-iznenaduva-09.jpg

Германија – 6.000 евра

Ова е ценета професија во Германија. На децата им се дава многу малку домашни задачи, затоа што Германците веруваат дека ако децата седат долго во училиште, потоа треба да имаат слободно време за игра и забава.

kolku-plata-zemaat-nastavnicite-vo-drzhavite-niz-svetot-kenija-iznenaduva-02.jpg

Канада – 5.500 евра

Наставниците се авторитет и се ценат таму. Тие постојано се дообразуваат, а неделно работат по просечно 45 часа.

kolku-plata-zemaat-nastavnicite-vo-drzhavite-niz-svetot-kenija-iznenaduva-03.jpg

Јапонија – 5.250 евра

Во Јапонија покрај за образование, наставниците се должни на децата да им ги пренесат и традиционалните јапонски вредности и постојано се под будното око на јавноста. Јапонските наставници работат по дури 54 часа неделно.

kolku-plata-zemaat-nastavnicite-vo-drzhavite-niz-svetot-kenija-iznenaduva-04.jpg

Финска – 3.900 евра

Финските наставници имаат комплетна автономија и тие си подготвуваат наставен план независно еден од друг. Дури се во позиција да им помагаат на децата и да ги насочат при изборот на идната професија. Работат по 32 часа неделно и даваат малку домашни задачи.

kolku-plata-zemaat-nastavnicite-vo-drzhavite-niz-svetot-kenija-iznenaduva-05.jpg

Уште 4 земји на следната страна...Би можело да ве интересира:

„Кариерата е како лош дечко, таа ве сака кога не зависите од неа“ - 8 ... Доколку имате лош ден на работа или пак серија од неколку лоши недели, сигурно в...
8 нешта за себе кои не е паметно да ги откривате пред колегите на рабо... Додека сте на работа, без разлика какви односи сте воспоставиле со дел од колеги...
Како да го организирате работниот ден за максимална продуктивност? Свесниот дел од вас веќе е навикнат на динамичните работни денови. Останува само...

Најчитани неделава