Како да се ослободите од лошите навики на работното место?


Како да се ослободите од лошите навики на работното место?

На работното место секогаш е најважно да останете доследни на својата професионалност и да не ја загрозувате позицијата.

kako-da-se-oslobodite-od-loshite-naviki-na-rabotnoto-mesto-01.jpg

Сепак, некогаш ненамерно пропуштаме да испочитуваме важни точки од работниот бон-тон и со тоа ги наведуваме другите помалку да нè почитуваат, па дури и да не потценуваат.

Погледнете кои три навики ве оттргнуваат од посакуваниот професионален успех:

Зборување со исплашен и несигурен тон

Директноста и сигурноста се ценат. Ако имате прашање, прашајте, без да вртите одоколу. Бидете јасни и сигурни во тоа што го зборувате и не двоумете се.

Не дозволувајте колегите или претпоставените да се посомневаат во вашата самодоверба и квалификуваноста. И секако, избегнувајте непотребно извинување.

kako-da-se-oslobodite-od-loshite-naviki-na-rabotnoto-mesto-02.jpg

Мејловите треба да бидат официјални и професионални

Во службениот мејл нема простор за сленг, за големи букви, извичници и емот-икони. Не се допишувате со пријателите.

Запомнете, службениот мејл служи само за службена комуникација меѓу вас и вашите колеги и претпоставени. Не оставајте впечаток на незрели, затоа што може и да бидете сфатени несериозно.

kako-da-se-oslobodite-od-loshite-naviki-na-rabotnoto-mesto-03.jpg

Не прифаќајте сè што се бара од вас

Во ред е еднаш или двапати да излезете во пресрет ако треба да замените некого, да работите некој час плус или да направите кафе за колеги кога веќе правите за вас. Но, внимавајте ова да не им премине во навика.

Поставете јасна граница и кога нешто не сакате да направите, едноставно кажете дека сега имате работа. По некое време ќе престанат да ви додеваат.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 најпаметни работи кои може да ги направите во првите 10 години од кариерата Не сите ја сакаат својата работа и ретки се оние кои успеале да ја најдат работа...
3 знаци дека работите со нечесен колега Довербата е една од главните причини за успех во тимот, но што ако имате сомнежи...
14 знаци дека колегите потајно ве мразат Не одржуваат контакт со очи, не го ценат вашето присуство и постојано се протива...

Најчитани неделава