6 карактеристики поради кои ќе бидете забележени на работа
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


6 карактеристики поради кои ќе бидете забележени на работа

Кога станува збор за работа, последното нешто што го сакате е да бидете принудени да се издвојувате од колегите. Се разбира, треба да се работи солидно, да се исполнат очекувањата, но и вашите лични цели.

6 karakteristiki poradi koi ke bidete zabelezeni na rabota 01

Постојат неколку други карактеристики што се малку помалку опипливи - но исто толку важни.

Ова се 6 карактеристики поради кои ќе бидете забележени на работа:

Доверливост

Има ли нешто што повеќе фрустрира од неисполнето ветување? Повеќето работодавци сметаат дека доверливоста е нешто што се подразбира на работното место, но всушност не е толку вообичаено како што мислите.

Поради ова, сите супервизори и соработници навистина го ценат секој што ги остварува своите ветувања. Ако го одржите вашиот збор, вашата околина ќе го препознае ова како ваша квалитетна и позитивна страна.

Помош

Одредена количина на здрава и професионална конкурентност е секако неопходна во вашата кариера. Сепак, немилосрдната подготвеност да му помогнете на некој што се бори е, всушност, една од работите што ќе ви овозможат да бидете забележани.

Прашајте ја вашата колешка или членот на тимот дали можете да им помогнете со нешто. Одвојувањето на личните цели, од време на време, сигурно ќе ви биде голема предност.

6 karakteristiki poradi koi ke bidete zabelezeni na rabota 02

Упорност

Лесно е да се откажете. Затоа упорноста е пожелен квалитет кај вработените. Лидерите сакаат да ги следат луѓето кои се во можност да се прилагодат и да најдат потенцијални решенија. Кога ќе застанете, обидете се да продолжите.

Иницијатива

Луѓето кои се истакнуваат на работното место не се оние кои се задоволни од статус квото,туку оние кои постојано напредуваат, учат и ги подобруваат своите способности и способностите на луѓето околу нив.

Поставувајте прашања кога ќе ви бидат презентирани конструктивни критики за да докажете дека сте посветени на сопствениот напредок.

6 karakteristiki poradi koi ke bidete zabelezeni na rabota 03

Љубезност

Дури и ако ја сакате вашата работа, работното место може да ве направи уморни и разочарани. Исто така, постојат многу конфликти, како и рокови кои можат да ви ја нарушат рутината.

Сепак, не се залажувајте мислејќи дека љубезноста нема да биде забележана во ваквите моменти. Донесете крофни или направете кафе за вашиот тим. Малите работи прават голема разлика во односите.

Ентузијазам

Постои нешто заразно во позитивно расположение. Кога сите други се нервозни во понеделник, вие сте тој што внесува позитивен став. Ова никогаш не поминува незабележано.

Вашиот ентузијазам несомнено ќе влијае на луѓето со кои работите. Размислете за тоа дали би сакале да ве запаметат како личност што доаѓа во канцеларија со насмевка или  личност која мрмори и се жали?

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 работи кои никогаш не треба да ги чувате на бирото на работа На турпијата не ѝ е местото на вашето биро. Ниту пак на нечистата шолја од кафе....
Рамнотежата помеѓу работата и љубовта е невозможна мисија...или сепак не? Како вашата кариера да не ви ја уништува врската со личноста што ја сакате? Не м...
5 начини на кои работа од дома може да ви го спаси животот За повеќето од нас, патувањето на работа е појава која се повторува од понеделни...

Најчитани неделава