Како да останете продуктивни кога работите од дома?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Перач 30-09-2020
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Како да останете продуктивни кога работите од дома?

Работењето од дома може да биде и благослов, но и „проклетство“. Проблемот е што работењето и живеењето во ист простор може да ја намали вашата продуктивност. 

5 nacini da ostanete produktivni koga rabotite od doma 01

Но, ова не значи дека нема решение за тоа.

Ако се чувствувате помалку продуктивни кога работите од дома, имаме неколку совети кои ќе ви помогнат да ја зголемите вашата ефикасност:

Воспоставете утринска рутина

Во суштина, пристапете му на секој нов ден како да се упатувате кон канцеларијата. Започнете да работите веднаш штом ќе станете. Пијте кафе, облечете се во удобна облека и слично.

Немојте да лежите во пижами цел ден. Дури и ако никој не ве гледа, утринските ритуали ќе ве подготват за денот.

Создадете наменски канцелариски простор

Немаат сите резервна соба каде може да ја преместат својата канцеларија, но потребен ви е простор што ќе му сигнализира на вашиот мозок дека таму работите.

Тоа може да биде биро во едно катче од собата, а најважното е да ја затворите вратата и да се изолирате.

5 nacini da ostanete produktivni koga rabotite od doma 02

Направете распоред

Правејќи ги работите според план (што вклучува и вежбање, оброци и ментални паузи), ќе можете да се организирате подобро.

Мултитаскинг

Остварете ги телефонските повици за време на утринската прошетка. Решете ги едноставните задачи, како проверка на е-пошта и објавување на социјалните мрежи, додека извршувате задачи за кои е потребна мала концентрација.

Идентификувајте ги и отстранете активностите што ви го одземаат времето

Без разлика дали изгубивте еден час гледајќи телевизија или правевте ручек што ви одзема многу време, утврдете кои активности не треба да ги правите тој ден. Потоа направете проактивен план за максимално да го искористите времето и да бидете ефикасни.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 работи кои можеш да ги правиш додека си дома, а ќе ти помогнат во работата Иако колку повеќе сме дома, толку повеќе филмови и серии настојуваме да изгледам...
Три начини како да не го изгубите умот во токсична работна средина Иако најдоброто решение против токсичната работна средина е да го напуштите тоа ...
3 знаци дека работите со нечесен колега Довербата е една од главните причини за успех во тимот, но што ако имате сомнежи...

Најчитани неделава