Кавалери веќе не постојат, сон е да најдеш и маж кој ќе ти одговори на порака


Кавалери веќе не постојат, сон е да најдеш и маж кој ќе ти одговори на порака

За разлика од некои минати времиња, кога мажите морале да вложат многу труд за да ја освојат својата поубава половина, денес ситуацијата е драстично променета.

kavaleri-vekje-ne-postojat-son-e-da-najdesh-i-mazh-koj-kje-ti-odgovori-na-poraka-1.jpg

Тоа го докажува и истражувањето на Match.com, според кое сè помалку мажи се џентлмени, а со самото тоа и романтиката помеѓу партнерите веќе е исклучок, а не правило во врските.

Имено, челниците на сервисот за запознавање Match.com, спровеле занимливо истражување за машко-женските односи, а според добиените резултати, дури 73% од жените сметаат дека времето на кавалерството одамна поминало.

kavaleri-vekje-ne-postojat-son-e-da-najdesh-i-mazh-koj-kje-ti-odgovori-na-poraka-2.jpg

Во согласност со тоа, и нивните „романтични“ сништа се поврзани за однесувања кои би требало да бидат сосема нормални, а не се од припадниците на посилниот пол.

Анкетата открива дека 84% од жените би сакале фраерот да им се јави кога ќе вети дека ќе се јави, 80% од припадничките на понежниот пол посакуваат типот со кого се гледаат да им прати порака барем еднаш дневно, додекa 83% од испитаничките би сакале дечкото со кого излегле да провери дали безбедно пристигнале дома.

Најтажната желба се најде високо на листата – дури 82% од жените посакуваат мажот да им јави дека ја откажува средбата, наместо да глуми дека исчезнал од лицето на земјата.

kavaleri-vekje-ne-postojat-son-e-da-najdesh-i-mazh-koj-kje-ti-odgovori-na-poraka-3.jpg

Од друга страна, иако сакаат џентлмени, жените кои зеле учество во истражувањето, признале дека сепак постои граница помеѓу кавалерството и претераната грижливост.

38% од жените не сакаат мажите да им ја наместат столицата во ресторан, а 45% од нив ги нервира инсистирирањето на мажот тие први да нарачаат јадење или пиење.

Машкиот пол можеби ќе го интересира и податокот дека 60% од жените сакаат мажите да објават нивна заедничка фотографија на Фејсбук, како би им покажале на пријателите дека се зафатени и среќни, односно задоволни во емотивната врска.

kavaleri-vekje-ne-postojat-son-e-da-najdesh-i-mazh-koj-kje-ti-odgovori-na-poraka-4.jpg

Што мислите вие на оваа тема?

  М. А. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 лаги што си ги кажува секоја жена која мисли дека знае сè за мажите Некои од овие митови започнуваат уште во средно училиште, други се резултат на с...
9 тајни за мажите кои секоја жена треба да ги знае Мажите не сакаат премногу зборување за проблемите, туку најчесто веднаш се посве...
„Како ми стои?“, „Ништо не ми е“ - Работи што мажите ги мразат кај жен... Кога зборуваме за животот на младите брачни парови, има многу работи во кои тие ...