10 нешта што ги напишав за себе кога бев сингл и осамена
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


10 нешта што ги напишав за себе кога бев сингл и осамена

Пишувањето може многу да помогне кога се чувствувате осамени, смета блогерката Никол Гарбанзос.

10-neshta-shto-gi-napishav-za-sebe-koga-bev-singl-i-osamena-01.jpg

Таа во својот мобилен телефон ги пронашла записите кои си ги пишувала себе за да се охрабри во сите оние години кога била сингл и осамена.

Сингл-животот си има свои предности, но може да биде депримирачки кога тоа трае долго и кога сите наоколу се во пар.

Ова се нејзините записи:

Писма до идната љубов

22 септември 2013: „Најдраг мој, сакам да знаеш дека си со некој кој преживеал и успеал да се пробие низ трнливи патеки кога бил најслаб.“

4 ноември 2016: „Ме ужаснува помислата да знаеш за лошите нешта од моето минато. Се плашам од сè што ме прави лоша личност, иако ми велиш дека ме сакаш.“

10-neshta-shto-gi-napishav-za-sebe-koga-bev-singl-i-osamena-03.jpg

Записи до себе

6 мај 2015: „Еден ден ќе го запознаам човекот на својот живот и нема да бидам свесна. Знам дека тоа нема да биде ниту утре, ниту идната недела, но ќе се појави и ќе ме освои со целата своја љубов.“

28 мај 2016: „Продолжувам да се соочувам со своите стравови и сум искрена со себе, до степен што успевам самата да се скршам и да плачам поради тоа. Но, напредувам и учам. Бев оштетена, но животот продолжува.“

24 јули 2016: „Толку сум горда на тебе. На тоа во кое се претвораш. Не знам од каде ја црпиш таа мотивација, но очигледно функционира.“

10-neshta-shto-gi-napishav-za-sebe-koga-bev-singl-i-osamena-04.jpg

Писма до поранешните момчиња

12 мај 2015: „Ме сруши во моментот кога ги спуштав штитовите. Прегазив многу правила. Не сакав да се грижам за надворешниот изглед на врската, бидејќи верував дека убавината е тоа што се случува внатре. Сега сум заглавена чистејќи го хаосот кој го остави.“

19 јуни 2016: „Идејата за соништа за него беше отров. Кога и да зборував за цели и намери, тој ме замолчуваше велејќи ми дека го сфаќам животот пресериозно.“

10-neshta-shto-gi-napishav-za-sebe-koga-bev-singl-i-osamena-02.jpg

Свои гледишта

15 мај 2015: „Во моментот кога инвестираш во себе, стануваш повредна личност.“

15 јуни 2014: „Омразата секако губи. Доаѓа поради стравот, кој е знак на слабост. Омразата не може да живее во чист ум.“

18 јуни 2015: „Имам пријатели кои искрено ги сакам. Со години не можев да воспоставам стабилно пријателство бидејќи ниту јас самата не бев стабилна. Денеска, за среќа, сум опкружена со визионери.“

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Се гледам со оженет маж. Кога е со мене, забораваме на сè.“ Како е да се спие со некого што по сексот ќе се врати во креветот на друга жена?...
Не сакам некој да се заљуби во мојата убавина, сакам некој да се заљуби во моите лузни Не сакам некој да се заљуби во мојата насмевка, сакам некој да се заљуби во моит...
Таа нема да те збунува, да те плаши, да ти поставува животни прашања - Се сеќаваш колку бев добра во... Понекогаш си мислам како бев премногу комплицирана за твојот живот. Имав многу и...

Најчитани неделава