Понекогаш само сакаме да чуеме колку му значиме некому
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Понекогаш само сакаме да чуеме колку му значиме некому

ponekogash-samo-sakame-da-chueme-kolku-mu-znachime-nekomu-01.jpg

Да слушнеме дека сме сакани и дека некој се грижи за нас е вистински благослов.

Да знаеме дека нашето присуство прави нечиј живот посреќен и поисполнет е една од најголемите радости во животот.

Да, делата зборуваат погласно од зборовите, докажуваат многу повеќе, но мора да признаете дека и зборовите ѝ годат на душата.

Токму тие ни го греат срцето и ни предизвикуваат солзи во очите, тие се поддршката и утехата што ни е потребна кога се чувствуваме осамени. Делата зборуваат гласно, но без зборови понекогаш се збунувачки.

Интересно е што во најголем дел од времето ги криеме чувствата, мислејќи дека ако гласно кажеме како се чувствуваме, ќе бидеме одбиени или уште полошо исмеани затоа што сме ранливи.

ponekogash-samo-sakame-da-chueme-kolku-mu-znachime-nekomu-02.jpg

Но, криењето на емоциите навистина нема поента.

Воздржувањето од искажување на чувствата само води до сомнежи, страв и несигурност во секоја врска. Без разлика дали станува збор за љубовна, пријателска или родителска врска.

Сите сакаме да чуеме колку значиме некому, сите сакаме да знаеме дека сме сакани и ценети.

Зборовите полни љубов ни ја подобруваат самодовербата и нѐ охрабруваат во животот. Тие нѐ охрабруваат да бидеме вистинските ние во присуство на некоја друга личност.

Колку поценето се чувствуваме, толку ни станува врската со одредена личност посилна. Растеме ние, а расте и нашата љубов.

Врските со луѓето нѐ обликуваат, а пак клучот на секоја добра врска е комуникацијата... Затоа време е отворено да им ги искажете емоциите на сите луѓе што ги носите во срцето.

Извор

Би можело да ве интересира:

20 правила врз кои се градат цврстите љубовни врски Секој човек и секој пар си има свои љубовни правила, но постојат 20 стандардни и...
Жените се слични на мажите: Меркаат други жени и сакаат само секс Без разлика на причината, жените понекогаш сакаат само секс. Исто како и мажите,...
Јас не сум за тебе, ти не си за мене Колку пати се обидов да најдам причина, да те оправдам, да се излажам и прегазам...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава