8 парчиња облека кои се опасни по здравјето ако ги носите секој ден
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


8 парчиња облека кои се опасни по здравјето ако ги носите секој ден

Не, тука не говориме за танга гаќичките, туку за парчиња облека кои голема е веројатноста дека и вие ги носите секој ден.

8-parchinja-obleka-koi-se-opasni-po-zdravjeto-ako-gi-nosite-sekoj-den-01.jpg

Модата на моменти е епидемија, па се случува да носиме парчиња облека кои се штетни по нашето здравје.

Но, дали сте знаеле дека и носењето на некои од „најобичните“ парчиња секој ден може да ви наштети?

Парчиња облека кои се опасни по здравјето ако ги носите секој ден:

Тесни фармерки

Ова дефинитивно е најносеното парче облека на светот. Mногу девојки и жени избираат претесни модели за да ја истакнат убавината на нивните колкови и нозе.

Но, ваквите модели ја попречуваат циркулацијата на крвта и функционирањето на крвните садови, што води до проширени вени и формирање на целулит.

Koжата нема можност да „дише“, а се појавуваат и поткожни влакна поради тоа што материјалот е премногу залепен за телото.

8-parchinja-obleka-koi-se-opasni-po-zdravjeto-ako-gi-nosite-sekoj-den-02.jpg

Високи потпетици

Високите потпетици ја истанчуваат вашата фигура и ве прават женствени, но не треба да се носат секој ден.

Предизвикуваат болки во грбот, нозете и отекување. Може да предизвикаат дури и интервертебрална хернија на ‘рбетот.

8-parchinja-obleka-koi-se-opasni-po-zdravjeto-ako-gi-nosite-sekoj-den-03.jpg

Чевли со рамен ѓон

Балетанките и сосема рамните сандали може ви изгледаат практично, но ортопедите велат дека може сериозно да му наштетат на вашето здравје.

Тежината на стапалото не е правилно распоредена, па доаѓа во проширување на крвните садови, кои полека ја губат способноста да се стеснат. Исто така, стапалата стануваат многу „рамни“, па доаѓа до болки во нив и грбот.

Може да дојде и до деформација на колената и глуждовите.

8-parchinja-obleka-koi-se-opasni-po-zdravjeto-ako-gi-nosite-sekoj-den-04.jpg

Пуш-ап градници

Визуелно пуш-ап градниците прават вашите гради да изгледаат поголеми и заоблени. Но, вистината е дека тие ги деформираат вашите гради.

Со вакви градници градите стануваат зависни од вештачка потпора и ја губат формата. Плус, постојано им прават притисок на крвните садови, како и млечните жлезди, па може дури да бидат фактор плус во развојот на рак.

8-parchinja-obleka-koi-se-opasni-po-zdravjeto-ako-gi-nosite-sekoj-den-05.jpg

Уште 4 парчиња облека на следната страна...Би можело да ве интересира:

Како да носите гумени чизми за дожд, а да не изгледате смешно? (фото) Дали и на вас кога бевте деца ви се темнеше кога родителите сакаа да носите гуме...
6 парчиња облека од кои е подобро да се откажете оваа есен/зима Иако сега времето е уште променливо, сепак наскоро ќе почнеме да бараме начин ка...
Моден водич за мажи и жени: Како да носите одело со патики? (фото) Во очекување на потопли и сончеви денови, време е да почнеме да размислуваме за ...

Најчитани неделава