8 парчиња облека кои се опасни по здравјето ако ги носите секој ден


8 парчиња облека кои се опасни по здравјето ако ги носите секој ден

Не, тука не говориме за танга гаќичките, туку за парчиња облека кои голема е веројатноста дека и вие ги носите секој ден.

8-parchinja-obleka-koi-se-opasni-po-zdravjeto-ako-gi-nosite-sekoj-den-01.jpg

Модата на моменти е епидемија, па се случува да носиме парчиња облека кои се штетни по нашето здравје.

Но, дали сте знаеле дека и носењето на некои од „најобичните“ парчиња секој ден може да ви наштети?

Парчиња облека кои се опасни по здравјето ако ги носите секој ден:

Тесни фармерки

Ова дефинитивно е најносеното парче облека на светот. Mногу девојки и жени избираат претесни модели за да ја истакнат убавината на нивните колкови и нозе.

Но, ваквите модели ја попречуваат циркулацијата на крвта и функционирањето на крвните садови, што води до проширени вени и формирање на целулит.

Koжата нема можност да „дише“, а се појавуваат и поткожни влакна поради тоа што материјалот е премногу залепен за телото.

8-parchinja-obleka-koi-se-opasni-po-zdravjeto-ako-gi-nosite-sekoj-den-02.jpg

Високи потпетици

Високите потпетици ја истанчуваат вашата фигура и ве прават женствени, но не треба да се носат секој ден.

Предизвикуваат болки во грбот, нозете и отекување. Може да предизвикаат дури и интервертебрална хернија на ‘рбетот.

8-parchinja-obleka-koi-se-opasni-po-zdravjeto-ako-gi-nosite-sekoj-den-03.jpg

Чевли со рамен ѓон

Балетанките и сосема рамните сандали може ви изгледаат практично, но ортопедите велат дека може сериозно да му наштетат на вашето здравје.

Тежината на стапалото не е правилно распоредена, па доаѓа во проширување на крвните садови, кои полека ја губат способноста да се стеснат. Исто така, стапалата стануваат многу „рамни“, па доаѓа до болки во нив и грбот.

Може да дојде и до деформација на колената и глуждовите.

8-parchinja-obleka-koi-se-opasni-po-zdravjeto-ako-gi-nosite-sekoj-den-04.jpg

Пуш-ап градници

Визуелно пуш-ап градниците прават вашите гради да изгледаат поголеми и заоблени. Но, вистината е дека тие ги деформираат вашите гради.

Со вакви градници градите стануваат зависни од вештачка потпора и ја губат формата. Плус, постојано им прават притисок на крвните садови, како и млечните жлезди, па може дури да бидат фактор плус во развојот на рак.

8-parchinja-obleka-koi-se-opasni-po-zdravjeto-ako-gi-nosite-sekoj-den-05.jpg

Уште 4 парчиња облека на следната страна...Би можело да ве интересира:

Парчиња облека кои секоја девојка по 25-та година треба веќе да ги пос... До 25-та година девојките веќе почнуваат да градат сопствен стил, но во тој пери...
Како да носите гумени чизми за дожд, а да не изгледате смешно? (фото) Дали и на вас кога бевте деца ви се темнеше кога родителите сакаа да носите гуме...
20 пати кога ѕвездите носеле секси долна облека наместо нормална облек... Кога сте позната личност може да излезете од дома облечени во било што – буквалн...