10 грешки што треба да ги избегнувате кога пробувате облека во бутик
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


10 грешки што треба да ги избегнувате кога пробувате облека во бутик

Немојте да носите голем накит кога пробувате облека во соблекувална, не заборавајте да ја облечете соодветната долна облека и задолжително огледајте се и на друго светло освен тоа во кабината.

10-greshki-shto-treba-da-gi-izbegnuvate-koga-probuvate-obleka-vo-prodavnica-01.jpg

Купувањето облека не секогаш е најпријатното искуство, особено кога треба да пробувате. Уште полошо е кога некое парче облека ви стои одлично во соблекувалната, за кога ќе го пробате дома воопшто да не ви се допаѓа.

За да ги избегнете ваквите ситуации, треба да бидете свесни за некои грешки што ги правиме скоро сите.

Во продолжение дел од најчестите:

Не пробувате со соодветна долна облека

Многу е важно да носите соодветна долна облека кога пробувате нешто во продавница бидејќи само вака ќе можете да видите дали ви стои добро.

Ако, на пример, одите да купувате маичка на рамки и носите спортски градник, веројатно нема да ви се допаѓа како ви стои маичката. Ако сте тргнале по тесен фустан, а носите долна облека што се познава, сигурно нема да ви се допаѓа како изгледате со тесниот фустан.

10-greshki-shto-treba-da-gi-izbegnuvate-koga-probuvate-obleka-vo-prodavnica-02.jpg

Не пробувате да се движите во облеката

Не заборавајте да пробате дали можете да се движите во облеката. Ако купите панталони кои ви стојат одлично, но едвај одите во нив, тешко дека некогаш ќе ги облечете.

Па, осигурете се дека ќе направите чекор-два, ќе седнете и слично пред да ја купите облеката.

10-greshki-shto-treba-da-gi-izbegnuvate-koga-probuvate-obleka-vo-prodavnica-03.jpg

Не се огледувате со вашата облека пред да почнете со пробување

Пред да ја пробате облеката, добро погледнете се во огледалото со облеката со којашто сте дошле. Бидејќи огледалата во соблекувалните се различни и некои навистина можат да направат да изгледате пошироко, добро би било да ги воочите овие нешта со облека што веќе ја имате.

На овој начин полесно ќе одредите дали парчето што го пробувате прави да изгледате пошироко, или тоа е само „илузија“ што ја создава огледалото.

10-greshki-shto-treba-da-gi-izbegnuvate-koga-probuvate-obleka-vo-prodavnica-04.jpg

Пробувате со чорапи или несоодветни чевли

Сигурно ви се случило да пробате некој фустан додека носите шарени чорапи и да си помислите дека кога ќе го облечете дома со штикли сигурно ќе изгледа добро.

За да не ризикувате и да не купите нешто што нема да ви стои добро ни дома, со вас земете ги и чевлите со коишто планирате да ја носите облеката.

10-greshki-shto-treba-da-gi-izbegnuvate-koga-probuvate-obleka-vo-prodavnica-05.jpg

Земате по само еден број од облеката

Дури и ако постојано купувате од една иста продавница, некогаш броевите можат да варираат во зависност од моделот.

За да не излегувате неколкупати од соблекувалната, секогаш земајте по барем два различни броја за пробување.

10-greshki-shto-treba-da-gi-izbegnuvate-koga-probuvate-obleka-vo-prodavnica-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Како да носите гумени чизми за дожд, а да не изгледате смешно? (фото) Дали и на вас кога бевте деца ви се темнеше кога родителите сакаа да носите гуме...
Што симболизираат боите на облеката што ја носите? Која боја симболизира неутралност, која забава, која елеганција, а која невиност...
20 пати кога ѕвездите носеле секси долна облека наместо нормална облека (фото) Кога сте позната личност може да излезете од дома облечени во било што – буквалн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg