Правила и трикови со кои ќе му го продолжите животниот век на костимот за капење (и ќе заштедите пари)

Колку често менувате костим за капење? Дали и вам ви се случува по една сезона да се уништи и за следното лето да мора да купите нов?  

pravila-i-trikovi-so-koi-kje-mu-go-prodolzhite-zhivotniot-vek-na-kostimot-za-kapenje-i-kje-zashtedite-pari-01.jpg

Причината за ова честопати е квалитетот на самиот модел зависно од каде го купувате, но големо влијание има и начинот на кој го користите и одржувате.

Има неколку начини на кои може да се обидете да го забавите уништувањето на костимот за капење и да заштедите пари следната сезона.

Навики кои треба да ги применувате:

Пред прва употреба потопете го костимот во вода со малку оцет за да ги задржи боите

pravila-i-trikovi-so-koi-kje-mu-go-prodolzhite-zhivotniot-vek-na-kostimot-za-kapenje-i-kje-zashtedite-pari-02.jpg

Никогаш не го чувајте во пластични кеси посебно кога се мокри – купете посебни торби од материјал

pravila-i-trikovi-so-koi-kje-mu-go-prodolzhite-zhivotniot-vek-na-kostimot-za-kapenje-i-kje-zashtedite-pari-03.jpg

Оставете ги да се сушат на сенка – сонцето и топлината го уништуваат материјалот

pravila-i-trikovi-so-koi-kje-mu-go-prodolzhite-zhivotniot-vek-na-kostimot-za-kapenje-i-kje-zashtedite-pari-06.jpg

Потопете ги во ладна вода за да го исчистите песокот од нив – песокот ќе падне на дното, костимот ќе лебди

pravila-i-trikovi-so-koi-kje-mu-go-prodolzhite-zhivotniot-vek-na-kostimot-za-kapenje-i-kje-zashtedite-pari-05.jpg

Не ги перете во машина и на висока температура, туку на рака со ладна вода и нежни движења

pravila-i-trikovi-so-koi-kje-mu-go-prodolzhite-zhivotniot-vek-na-kostimot-za-kapenje-i-kje-zashtedite-pari-04.jpg

Уште 5 совети на следната страна...Би можело да ве интересира:

Нежно жолта е бојата на лето 2023 Оваа нијанса на жолта боја е свежа и неутрална, но не е нападна... Таа е идеален...
Сино-белата кошула на риги е моден хит за лето 2023-та И за на плажа и за лежерни пригоди и за на работа, ова парче облека летово ќе ви...
6 модели на капути и јакни кои се хит оваа зима - ќе ви биде топло, а ќе изгледате префинето Модели на капути и јакни кои се хит оваа сезона - ако ги немате, сигурно ќе поса...
10 работи што некогаш ги носевме во лето, а сега треба да ги исфрлиме од нашиот плакар Тесната облека е вистински непријател на летните горештини. Избегнувајте парчиња...
Вулгарно или модерно – Кои познати дами од регионот и светот го прифатија трендот на нанокини? Плетените бикини кои служат само да го покријат врвот на градите добија свое име...
7 модели на чевли за кои вреди да дадете повеќе пари (бидејќи ќе ги носите постојано) Класичните салонки и квалитетните патики се задолжителни, без разлика каков стил...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg