Корисна табела: Како се движат цените во Грција ова лето?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 24-04-2019
Возач 24-04-2019
Монтажер 24-04-2019


Корисна табела: Како се движат цените во Грција ова лето?

Цените варираат во зависност од тоа на кое туристичко место сте се упатиле, но овој водич ќе ви создаде добра финансиска слика што може да очекувате ако летувате во Грција.

korisna-tabela-kako-se-dvizat-cenite-vo-grcija-ova-leto-01.jpg

Ако сакате да заштедите или едноставно ве интересира колку скапо или евтино ќе поминете 7-10 дена во сопствен аранжман, оваа табела ќе ви помогне:

Цена на намирници од маркет (во евра)

 • Леб - 0.7 до 1
 • Млеко (1литар) - 1.10 до 1.60
 • Јајца (6) - 1 до 1.20
 • Кечап - 3 до 4
 • Масло (1 литар) - 1,60
 • Маслиново масло - 5 до 10
 • Путер - 4 до 5
 • Јогурт - 2 до 4
 • Тестенини - 1 до 2
 • Тоалет хартија - 4 до 10
 • Брашно (1 килограм) - 0,6
 • Шеќер (1 килограм) - 1
 • Фета сирење (1 килограм) - 5 до 7
 • Кашкавал (200 грама) - 3 до 4
 • Салама (1 килограм) - 7 до 16
 • Домати (1 килограм) - 1,20 до 1,50
 • Краставица (парче) - 0,5 до 0,6
 • Компир (1 килограм) - 0,75
 • Кромид (1 килограм) - 0,75 до 0,80
 • Пиперки (1 килограм) - 2 до 2,10
 • Тиквици (1 килограм) - 0,8 до 0,9
 • Јаболка (1 килограм) - 2,40
 • Праски (1 килограм) - 1,80
 • Кајсии (1 килограм) - 3 до 4
 • Вишни - 3 до 4
 • Јагоди (пакување) - 1
 • Лубеница (1 килограм) - 0,8
 • Лимон (1 килограм) - 1 до 1,10
 • Мајонез - 3 до 4
 • Сенф - 1 до 2


Цени во ресторани и кафулиња (во евра)

 • Гиро сендвич - 2 до 2,50
 • Гиро порција - 5 до 7
 • Суфлаки сендвич - 1,80 до 2,30
 • Пица - 5 до 12
 • Скара - 5 до 14
 • Риба - 6 до 60
 • Салати - 2 до 5
 • Пиво - 2 до 4,50
 • Сокови - 2 до 4,50
 • Вино - 1,5 до 22
 • Кафе - 1,70 до 4
 • Коктели - 7 до 10
 • Жестоки пијалаци - 2 до 6


Цени за реквизити на плажа (во евра)

 • Лежалки - 2,50 до 4
 • Чадори за сонце - 5 до 12
 • Душеци за дување - 3 до 10


Цени за изнајмување на возила (во евра)

 • Велосипед - 6
 • Скутер - 20 до 40
 • Баги - 60
 • Автомобил - 30 до 50

Би можело да ве интересира:

Колку може да ве чини еден ден на плажа во познатите туристички места? Порталот Post Office, секоја година објавува таканаречен барометар на цени споре...
Топ 12 плажи кои треба да ги посетите ако летово одите на вториот крак... Иако не е толку популарен како првиот крак во Грција, сепак вториот крак, Ситони...
Зориа Петкоска: „Јапонските села се вистински бисер, гледав како се пр... Покрај Токио, Кјото е можеби една од најпопуларните дестинации на планетава. Ста...