Сакате да си купите остров?

sakate-da-si-kupite-ostrov-povekjeДали некогаш сте посакале да поседувате далечен тропски остров? Можеби звучи неверојатно, но денес и тоа е можно. На светот постојат неколку илјади...

 

...ненаселени острови кои се погодни за живот и одмор.

Некои од нив можете да си ги купите ако имате доволно пари. Ако не знаете каде да побарате соодветни понуди слободно посетете го www.privateislandsonline.com.

Цените се движат од $30.000 американски долари, а моментално најскап остров е Лисабонскиот кој се наоѓа на 300 метри од Лисабон. Се протега на 3.000 хектари и чини 240 милиони евра.

sakate-da-si-kupite-ostrov

Е сега, кога веќе ќе се одлучите за купување постојат неколку важни работи на кои треба да обратите внимание:

1. Пристапноста на островот – внимавајте да постои едноставен начин за да стигнете до островот.
2. Оддалеченоста од копно
3. Залихи на вода за пиење (ова најчесто има најголемо внимание при купувањето)
4. Клима и климатски промени
5. Определете ја намената (дали сакате тоа да биде приватен остров за одмор или планирате да изградите хотелски комплекс)
6. Инфраструтура
7. Плажи – секако еден од клучните фактори

Доколку ви дадовме идеја за инвестиција, редно би било да ни се оддолжите со барем 14-дневно летување на вашиот приватен остров ;)

Би можело да ве интересира:

Што треба да видите во Тунис на вашата прва посета, според позната инфлуенсерка од Србија? Оазата Чебика, колосеумот во Ел Џем и, секако, пустината Сахара се само дел од м...
Евтино, а убаво: 5 локации во Албанија со најниски цени за одмор покрај море Летото е во полн ек, температурите се високи и единствен спас од горештините е п...
7 ресторани во Врање кои може да ги посетите кога одите на еднодневна тура Ресторани на отворено со двор, ресторани со игралиште за деца, или со рустичен и...
Европски пролетни дестинации со евтини летови од Скопје Брисел, Франкфурт, Милано... Каде сакате да одите оваа пролет? Брисел, Франкф...
Обичаи при посета на манастирот Острог во Црна Гора - што треба да понесете и како да се однесувате? Во манастирот не се доаѓа со голи раце и нозе. Верниците ги оставаат своите личн...
Македонка што живее во Бразил: „Зошто сум воодушевена од здравствениот и образовниот систем во оваа ... „Најголем плус е што образовниот систем е бесплатен, а сите ученици имаат појадо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg