Топ дестинација за посета во 2017-та: Исланд
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Топ дестинација за посета во 2017-та: Исланд

Исланд - островска земја близу Северниот пол за која ретко кој помислува како на дестинација за посета.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-01.jpg

Но, полека оваа земја станува популарна туристичка атракција, посебно нејзиниот главен град, Рејкјавик.

Од ледени глечери до вулкански пустини, еве зошто треба да го посетите Исланд оваа година:

1. Во 2015-та година Исланд беше посетен од вкупно 1.289.140, посебно неверојатен број ако земете предвид дека во оваа земја живеат само 330.000 луѓе.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-1.jpg

2. Многу од овие посетители доаѓаат на Исланд за да уживаат во Поларната светлина, што веројатно ќе биде и првата работа која и вие ќе сакате да ја доживеете.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-2.jpg

3. Хотелот „Ion Adventure“ е специјално креиран за да уживате токму во оваа природна неверојатна појава.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-3.jpg

4. Секако, ниту едно патување до Исланд не би било комплетно, ако не ја посетите сината лагуна - геотермалната бања која има лековити води. Ова е една од најпосетените туристички атракции на Исланд.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-4.jpg

5. Но, од неодамна, оваа земја е почесто посетувана заради тоа што се појавува во „Game of Thrones“. Поточно, селото Вик, најјужното селце на Исланд.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-5.jpg

6. На Исланд можете да уживате во магичните црни песочни плажи.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-6.jpg

7. Оваа година ќе се отвори и „LAVA“, музеј посветен на вулканите и земјотресите. Во самиот музеј ќе бидат вклучени неколку атракции меѓу кои и симулатор на земјотреси и платформа за гледање на трите вулкани: „Eyjafjallajökull“, „Katla“ и „Hekla“.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-7.jpg

8. Оваа земја нуди уникатни пејзажи - масивни простори исполнети со вулкани и вулкански кратери.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-8.jpg

9. Ама истовремено и прекрасни водопади, поточно илјадници водопади распространети низ целата земја.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-9.jpg

10. „Skógafoss“ е најголемиот водопад. Некои велат дека позади него се крие огромно богаство.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-10.jpg

11. Исланд, исто така, е и место каде се наоѓа еден од најинтересните патишта кој го заобиколува целиот остров. Долг е 830 километри.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-11.jpg

12. Токму овој пат е еден од најдобрите начини да ги погледнете сите типови на пејзажи на Исланд кои имаат едно нешто заедничко - изгледаат како да се од друга планета.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-12.jpg

13. Како на пример, глечерската лагуна „Jökulsárlón“ која можете да ја истражувате и со брод.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-13.jpg

14. Или неверојатните црни песочни плажи на кои можете да направите неверојатни фотографии.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-14.jpg

15. Во „Hverir“ можете да пешачите по џиновско геотермално поле.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-15.jpg

16. А, во „SIlfra“ да нурнете помеѓу два континенти.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-16.jpg

17. Исто така, можете да прошетате и до кристалните пештери на глечерот „Vatnajökull“.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-17.jpg

18. Малиот остров не е ништо друго отколку хармонија меѓу вулканските пустини и глечери, како на пример „Landmannalaugar“.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-18.jpg

19. Шарениот главен град на оваа земја изгледа како од бајка.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-19.jpg

20. Сè уште не сте убедени дека треба да го посетите ова прекрасно место? Погледнете го и ова видео за мотивација:

 Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 причини зошто да ја посетите Франција во зима Доколку планирате да ја посетите Франција, зимскиот период е одличен за оваа дес...
Топ 10 плажи со црн песок Сите сме виделе прекрасни плажи кои ни го oдземаат здивот со својата необична уб...
20 причини да ја посетите златната Прага Прага – раскошната убавица, срцето на Европа, место со прекрасни пејзажи какви ш...