14 музички фестивали во 2017-та за кои вреди да пропатувате
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


14 музички фестивали во 2017-та за кои вреди да пропатувате

Со малку труд и посетата на омилениот музички фестивал можете да ја претворите во прекрасен одмор.

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-01.jpg

Без разлика дали сакате да слушате џез музика од великаните во срцето на Монтреал или да танцувате цела ноќ во Јужна Африка или случајно и авантуристички да откриете нов омилен бенд...

Постои фестивал за сечиј вкус.

14 музички фестивали за кои вреди да пропатувате илјадници километри за да дојдете до нив.

1. „Ultra South Africa Music Festival“

Кога? 24 - 25 февруари

Каде? Кејптаун, Јужноафриканска Република

Што ќе слушате? Дејвид Гета, Мартин Гарикс, DJ Snakе...

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-1.jpg

2. „Coachella Valley Music and Arts Festival“

Кога? 14 - 16 април и 21 - 23 април

Каде? Индио, Калифорнија

Што ќе слушате? Бијонсе, Radiohead, Кендрик Ламар...

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-2.jpg

3. „Sasquatch“

Кога? 26 - 28 мај

Каде? Квинси, Вашингтон

Што ќе слушате? Френк Оушн, Chance the Rapper, Twenty One Pilots, The Shins, Bomba Estereo, Big Freedia...

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-3.jpg

4. „MoogFest“

Кога? 18 - 21 мај

Каде? Дурам, Северна Каролина

Што ќе слушате? Yeah Yeah Yeah’s,

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-4.jpg

5. „Primavera Sound“

Кога? 31 мај - 4 јуни

Каде? Барселона, Шпанија

Што ќе слушате? The Zombies, Arcade Fire, Solange, Bon Iver...

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-5.jpg

6. „Bonnaroo“

Кога? 8 - 11 јуни

Каде? Манчестер, Тенеси

Што ќе слушате? U2, The Weeknd, Red Hot Chili Peppers, Chance the Rapper, Lorde, Major Lazer...

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-6.jpg

7. „Roskilde Festival“

Кога? 24 јуни - 1 јули

Каде? Роскилде, Данска

Што ќе слушате? Foo Fighters, Arcade Fire, The Weeknd, Blink 182, The Lumineers...

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-7.jpg

8. „Montreal Jazz Festival“

Кога? 28 јуни до 8 јули

Каде? Монтреал, Канада

Што ќе слушате? B.B. Кинг, Тони Бенет, Дајана Крол...

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-8.jpg

9. „Essence Music Festival“

Кога? 29 јуни - 2 јули

Каде? Њу Орлеанс, Лос Анџелес

Што ќе слушате? Дајана Рос, Џон Леџенд, Мери Џеј Блајџ, Соланж, Чака Кан...

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-9_copy.jpg

10. „Panorama Festival“

Кога? 28 до 31 јули

Каде? Њујорк

Што ќе слушате? Френк Оушн, Tame Impala, Nine Inch Nails, A Tribe Called Quest...

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-10.jpg

11. „Sziget Festival“

Кога? 9 - 16 август

Каде? Будимпешта, Унгарија

Што ќе слушате? Major Lazer, Mac DeMarco, Bad Religion...

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-11.jpg

12. „Flow Festival“

Кога? 11 - 13 август

Каде? Хелсинки, Финска

Што ќе слушате? Лана Дел Реј, The xx, Aphex Twin, London Grammar, Flume…

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-12.jpg

13. „Oasis Festival“

Кога? 15 - 17 септември

Каде? Маракеш, Мароко

Што ќе слушате? Auntie Flo, Charlotte de Witte, Jeremy Underground, Maceo Plex…

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-13.jpg

14. „Le Guess Who?“

Кога? 9 - 12 ноември

Каде? Утрехт, Холандија

Што ќе слушате? Wilco, Annette Peacock, Kamasi Washington, Savages.

14-muzicki-festivali-vo-2017ta-za-koi-vredi-da-propatuvate-14.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Предлог дестинација: Доживејте ја магичната Верона Звучи сосема логично историскиот град од каде Шекспир добил инспирација за своја...
8 европски градови кои вреди да ги разгледате и прошетате оваа година Патувачките листи и дестинациите кои вреди да ги посетите во 2018-та се насекаде...
10 одлични зимски дестинации во Европа кои вреди да се посетат Можеби зимата оваа година кај нас не беше идеална и идилична, но затоа сè уште и...