10 летни трикови кои ќе ви го олеснат одењето на одмор
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Software Engineer 13-03-2018
Продавач 20-03-2018


10 летни трикови кои ќе ви го олеснат одењето на одмор

Кога зборуваме за лето, зборуваме за жежок песок, ладна вода и бронзен тен. И сè звучи совршено.

10-lesni-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-odenjeto-na-odmor-001.jpg

Сепак, постојат мали проблемчиња кои може да нè извадат од кожа во таа убавина.

За ова лето да помине без стрес и нервози, ви помагаме со 10 едноставни трикови:

1. Намачкајте ги нозете со бебешка пудра пред да одите на плажа. Така песокот нема да ви се лепи за стапалата.

10-lesni-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-odenjeto-na-odmor-1-1.jpg

2. Важните работи најдобро ќе ги заштитите ако ги ставите во детска пелена. Верувајте, никој нема да чепка таму.

10-lesni-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-odenjeto-na-odmor-2.jpg

3. Ако лесно ве заболува глава од нуркање, пред да се нурнете, пробајте го следново: држете го носот затнат и држете го воздухот во вас 5-10 секунди. Вдишете длабоко и повторете уште двапати. Така полесно ќе се привикнете на притисокот.

10-lesni-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-odenjeto-na-odmor-3.jpg

4. Заштитете го телефонот со вакуум кеси.

10-lesni-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-odenjeto-na-odmor-4.jpg

5. Ако ушите ви се наполнат со вода, направете го следново: земете обичен гумен балон, затнете ги ноздрите и почнете да го дувате балонот. Кога ќе слушнете „кликање“ во ушите, тоа значи дека конечно се чисти и без вода.

10-lesni-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-odenjeto-na-odmor-5.jpg

6. За секогаш ладни пијалаци, во замрзнувачот секогаш чувајте шишиња до половина наполнети со вода. Пред да излезете, во мразот додадете сок или било каков пијалак и спакувајте. Во следните 4 часа сигурно ќе имате нешто ладно за пиење.

10-lesni-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-odenjeto-na-odmor-6.jpg

7. Ако не сакате да имате песок на пешкирот на кој лежите, заменете го со чаршави со ластик.

10-lesni-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-odenjeto-na-odmor-7.jpg

8. Влечките ќе бидат секогаш ладни ако ги ставите со ѓонот свртени нагоре.

10-lesni-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-odenjeto-na-odmor-8.jpg

9. За шишињата да не се залепат со песок ви треба само една мала хартиена чашка.

10-lesni-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-odenjeto-na-odmor-9.jpg

10. Телефонот исто така може да го заштитите од песок и со пластична фолија.

10-lesni-trikovi-koi-ke-vi-go-olesnat-odenjeto-na-odmor-10.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 работи кои не смеете да ги правите кога сте во Грција Како и во секоја друга земја, така и во Грција постојат правила кои не смеат да ...
Што да правите ако се најдете на отворено море? Сите обожаваме плажи и се обидуваме барем еднаш во годината да отидеме на море. ...
Какво сместување ќе добиете во различни земји во светот за 45 евра од ... 45-те евра не секаде имаат иста вредност, па логично, во различни земји и делови...