Најубавата зимска патувачка приказна - Стразбур, украсен за празниците (фото)


Најубавата зимска патувачка приказна - Стразбур, украсен за празниците (фото)

Ако сте верен патувач во зимската сезона, поточно додека владее празничната еуфорија низ сите градови во светот, не смее да ја пропуштите посетата на Стразбур.

najubavata-zimska-patuvacka-prikazna-strazbur-ukrasen-za-praznicite-001.jpg

Сите кои еднаш се увериле во празничната магија на Прага, Виена и Будимпешта, Стразбур ќе го сместат помеѓу овој тип на зимски патувачки бајки.

Божиќните маркети секоја година започнуваат кон крајот на ноември, односно околу 23-ти и траат до 30-ти декември.

Има 11 божиќни маркети распространети на повеќе улички и плоштади, но и терасите на кафулињата и излозите на продавниците се нешто што не смее да се пропушти.

Како изгледа Стразбур во декември?

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Низ фотки: 20 причини да го посетите Златибор во зима Златибор важи за едно од најбајковитите места во Србија, кое има многу што да по...
Градови кои најубаво ќе ги доживеете ако патувате во пар Ако сте расположени за патување во овој есенски/зимски период, ви нудиме неколку...
Божиќни маркети, ски ресорти и вкусна храна: Што значи да се патува во... Декември и тоа како знае да биде соодветен за патувања. Можеби немаме долги и то...