3 најубави плажи на островот Кефалонија


3 најубави плажи на островот Кефалонија

Најголемиот островот во Јонското Море кое во последните години го разбуди интересот на туристите, станува актуелно место за летување.

3 najubavi plazi na ostrovot kefalonija 2

Кефалонија, сместен јужно од Итака и Лефкада крие толку многу интересни места, што секој авантуристички дух би сакал да ги искуси и спознае.

Кристалното море, чудесните пејзажи, симпатичните селца и љубезните мештани се само дел од магичниот свет на Кефалонија.

Но, она што посебно вознесува и го исполнува човекот се песочните плажи.

Во продолжение следува листа на три најпознати плажи на островот во Јонското Море:

На врвот на листата се наоѓа плажата Миртос, која воедно е заштитен знак на островот и 12 пати е прогласувана за најубава плажа во Грција.

Плажата Антисамос го зазема второто место од листата. Волшебниот изглед го добива благодарение на белите камчиња и ситната песок, покрај синото море кое се протега до недоглед.

3 najubavi plazi na ostrovot kefalonija 1

На ова листа ќе се најде и плажата во атрактивното место Порос, сместена во подножјето на планините Атрос и Пахни.

Тука се наоѓа и третото пристаниште на островот, кое ги спроведува луѓето до Пелопенез.

View this post on Instagram

Кога ќе откријам некое интересно место секогаш гледам да го истражам до крај. Макар потрошил неколку часа за да навлезам во самиот простор. Плажата во гратчето Порос на островот Кефалонија беше еден таков предизвик. Се разбудив во осум наутро, прошетав наоколу и во еден момент кога сонцето почна да препекува, седнав на еден напуштен балкон, кој ми овозможи панорамски поглед и од ранецот си извадив шише од @applebanditmk. Сајдерот ме освежи пред самото тргнување на уште една авантура низ точките на островот Кефалонија ☀🌊🍻 #ИзбериВистинскоОсвежување . . . . . #cider #poros #visit_greece #greeceislands #greekisland #beachlife🌴 #beautifuldestinations #traveladdict #travelgram #travelpassport #backpacker #goneoutdoors #goprouniverse #goprophotography #gopro #roadtrip #roadtrippin #adventuretime #exploreourearth #welivetoexplore #iamtb #инстаграмџии #фотонанеделата #фотонаденот #instagraphy #vscomacedonia #vscobalkan

A post shared by Evgenij Houp (@evgenij.houp) on

Во секој случај, можноста да се разгледа островот Кефалонија треба да се земе во предвид. Нели, секогаш е добро да се откријат нови места во светот...

Евгениј Хоуп | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10-те најскапи острови во светот Изгледа дека купувањето приватен остров е врвот на луксузот бидејќи сепак, само ...
Места низ светот каде може да уживате во пролетна глетка со расцутани цвеќиња Полиња со лалиња, рози и лаванди – има ли поубава глетка во пролет од оваа? П...
Помалку познати, скриени плажи во Грција Не е тајна дека во Грција можат да се најдат некои од најубавите плажи во светот...