Пробајте да најдете директен лет и уште 6 совети за намалување на загадувањето за време на патување

Ако водата е исправна, немојте да купувате флаширана, туку пијте од чешма. Кога, пак, одите во маркет, не ја заборавајте торбата за пазарење за да не мора да купувате кеси.

probajte-da-najdete-direkten-let-i-ushte-6-soveti-za-namaluvanje-na-zagaduvanjeto-za-vreme-na-patuvanje-01.jpg

Веќе стигнавме до точка каде што не можеме да чекаме Земјата самата да се „поправи“. Сега, повеќе од кога било, потребно е ние да преземеме нешто.

Доколку сакате да направите промена, можете да ја заштитите околината дури и кога одите на патување. Многу често забораваме дека и нашите патувања можат да предизвикаат штета ако сме несовесни.

Па, доколку сакате да го направите патување еколошко, следете ги следниве совети:

Најдете директен лет

И авионите испуштаат гасови штетни за околината. Токму затоа, бројни славни личности се мета на критики бидејќи летаат со приватни авиони, наместо со комерцијални.

Единственото нешто што вие можете да го направите во врска со штетнта емисија од авионите е да пробате да најдете директен лет до вашата дестинација.

Причина е тоа што за време на полетувањето и слетувањето се емитуваат најмногу штетни гасови. Секако, тоа не зависи само од вашиот еден лет, но од некаде мора да се почне. 

kako-da-go-napravite-vashiot-odmor-ekoloshki-02.jpg

Изнајмете електрично возило

Кога изнајмувате возило, прашајте дали компанијата нуди хибридни или електрични возила.

Тие се многу побезбедни за нашата околина, а можеби и ќе ве инспирираат да го замените вашиот автомобил со електричен.

kako-da-go-napravite-vashiot-odmor-ekoloshki-03.jpg

Возете велосипед

Кога можете, заменете ги возењето со јавен превоз и такси со пешачење, електричен тротинет или велосипед. Ова не само што е поеколошка опција, туку е многу поевтино и поздраво за вас.

kako-da-go-napravite-vashiot-odmor-ekoloshki-02.jpg

Изнајмете стан/вила наместо хотелска соба

Подобро е да се сместите во некоја вила отколку во хотел бидејќи тогаш вие ќе го контролирате рециклирањето, оброците и нештата што ги консумирате.

Уште подобро е ако самите готвите и ако набавувате свежи и локални намирници.

Секогаш исклучувајте ги светилките што не ви требаат, а пред излегување подобро е да ги отворите прозорците, наместо да ја оставате климата вклучена.

kako-da-go-napravite-vashiot-odmor-ekoloshki-04.jpg

Купувајте локална храна

Локалната храна секогаш нека ви биде приоритет бидејќи не само што ја поддржува локалната економија, туку е и подобра за околината.

Истовремено, целото патување ќе ви биде подобро искуство кога ќе ја вклучите и локалната храна во него.

Кога, пак, купувате нешто, понесете си торба за пазарење.

kako-da-go-napravite-vashiot-odmor-ekoloshki-03.jpg

Пијте вода од чешма

Доколку водата од шема е добра за пиење, избегнувајте да купувате флаширана. Исто така, подобро е да се туширате наместо да правите купка во када и да потрошите многу повеќе вода.

kako-da-go-napravite-vashiot-odmor-ekoloshki-05.jpg

Почитувајте го опкружувањето

Држете се до патеките за пешаци, не ја уништувајте вегетацијата и собирајте го вашето ѓубре, без разлика дали сте на плажа, во планина или во некој град. 

kako-da-go-napravite-vashiot-odmor-ekoloshki-06.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Предлог дестинации во Македонија за незаборавни викенд доживувања (за вљубениците во природа) Каде ќе се патува викендов? Што ќе се прави? Ова се неколку прашања што сите пос...
8 работи на кои не треба да трошите пари на вашиот одмор (кога престојувате во хотел) Не вреди да давате многу пари за полуксузна соба – во повеќето хотели, нема голе...
5-те најубави плажи во близина на Кавала (идеални и за забава и за одмор со деца) Плажата Vrasida е сместена во залив, помеѓу Ammolfi и Nea Peramos и е една од на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg