Зошто Истанбул на есен е одлична идеја? (фото)


Зошто Истанбул на есен е одлична идеја? (фото)

Турскиот бисер Истанбул е одлична идеја за посета во секое годишно време, но особено е прекрасен наесен. Времето е прекрасно и ќе имате можност да го видите сето она што ве интересира.

Zosto-Istanbul-na-esen-e-odlicna-ideija-01.jpg

Во тек е Истанбулското Биенале, во чиј склоп се опфатени многубројни културно-уметнички настани и изложби низ градот кои ќе се одржуваат до 10 ноември.

Доколку ова е вашата прва посета на Истанбул не смеете да ја заобиколите палатата Топкапи, Аја Софија, Долма Бахче Сарај и Големиот пазар. Иако Сината џамија во моментот се реставрира, сепак можете да ја посетите и неа, само одредени делови се покриени за реновирање.

Градот кој се распространува на 2 континенти има да понуди толку многу непроценлива убавина, што нема да знаете каде попрво да се завртите и што прво да видите…

Фотките, иако совршени, се практично недоволни да ја доловат убавината на Истанбул на есен:

View this post on Instagram

it's lit 💙💡💫 @kristabelkrayt #LoveGUESS

A post shared by GUESS (@guess) on

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

Европски градови кои се најубави во есен Есента само што не нè прегрнала со двете раце. Сонцето полека полека престанува ...
9 работи кои може да ги направите оваа есен низ Македонија За да ја доживеете есента со сите нејзини бои, звуци и ароми, не мора да одите м...
Есенска прошетка низ Галичник – најубавите Инстаграм фотки од бајковитото село (фото) Сликарот Нове Франговски ќе каже: „Ако Охрид е бисер, Галичник е дијамантот на М...

Најчитани неделава