Бањиче – малиот рај на тетовчани, од каде што започнува кањонот на реката Пена (фото)


Бањиче – малиот рај на тетовчани, од каде што започнува кањонот на реката Пена (фото)

Месноста Бањиче, мало парче убавина под Шара, е воедно и најблискиот, асфалтен пат кој води од Тетово до падините на Шар Планина. Бањиче е на само 3 km западно од Тетово.

Banjice-Tetovo-01.jpg

Ова е култно место за одмор, рекреација и прошетка на тетовчани, а оттука почнува и кањонот на реката Пена која се извива низ градот.

Луѓето најчесто ја поминуваат два и пол километарската патека долж Пена во правец кон Бањиче, каде што ги дочекува и главниот извор со минерална вода за која се верува дека е лековита.

Иако изворот беше затрупан во 2014 година поради изведување на градежни работи, 5 години подоцна во 2019 година изворот повторно започна да тече.

Бањиче е омиленото место за пешачење и трчање на тетовчани, а погледнете и зошто:

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Одвиткани спомени од патувања и носталгија спрема некогашната нормалност Ги сакам оние моменти кога ќе се најдеш на некое место кое ќе ти отвори толку мн...
Господ се заборавил од дарување убавина – Берово е магично наесен (фото) Македонија е прекрасна, но доколку барате мир, убавина, чист воздух, бесценета п...
„Бев со „буба“ на пат низ Македонија – авантура што нема да ја заборавам“ Ако порано патувањата ги рангиравме според дестинациите што ги посетувавме, сега...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg