„Го испив највкусното турско кафе во манастирот Св. Никола Шишевски, а чичко Зоран ми раскажа за 32-те години минати таму“


„Го испив највкусното турско кафе во манастирот Св. Никола Шишевски, а чичко Зоран ми раскажа за 32-те години минати таму“

Обожавам таму да го пијам турското кафе направено од вредните раце на домаќинот на манастирот чичко Зоран и да уживам во спектакуларниот поглед на Матка, како и во неговите приказни. Верувале или не, сам на грб од неговото родно село Шишево има донесено 5 шпорети и 5 фрижидери до манастирот, раздалеченоста е 4 ипол километри.

go-ispiv-najvkusnoto-tursko-kafe-vo-manastirot-nikola-shishevski-a-chichko-zoran-mi-raskazha-za-32-te-godini-minati-tamu-01.jpg

Ги обожавам македонските манастири, некако сите ми се направени на најубавите места со најраскошна природа, а и зрачат со посебна енергија. Таму како да можеме да си ги чуеме мислите и да се сетиме што е вистински важно во животот.

Веќе ви раскажав за манастирот во Кожле и за Стојановиот мост, но сега ќе ви раскажам за мојот омилен манастир во околината на Скопје. За жал, денот за посета не ми се погоди сончев, но со сонце местото е уште поубаво.

go-ispiv-najvkusnoto-tursko-kafe-vo-manastirot-nikola-shishevski-a-chichko-zoran-mi-raskazha-za-32-te-godini-minati-tamu-26.jpg

Станува збор за манастирот Свети Никола Шишевски, каде кога ќе појдете еднаш ви ветувам дека ќе се враќате одново и одново. Од 700 години стариот манастир, летниковците и зеленилото околу него до спектакуларниот поглед на Матка, таму сѐ е магично.

go-ispiv-najvkusnoto-tursko-kafe-vo-manastirot-nikola-shishevski-a-chichko-zoran-mi-raskazha-za-32-te-godini-minati-tamu-03.jpg

Кога ќе се паркирате на паркингот кај Матка, ја минувате реката Треска преку мостот на кој ве пречекува фамозната метална скулптура и потоа наидувате на знак дека треба да продолжите десно за манастирот.

go-ispiv-najvkusnoto-tursko-kafe-vo-manastirot-nikola-shishevski-a-chichko-zoran-mi-raskazha-za-32-te-godini-minati-tamu-04.jpg

Сѐ е добро обележано, плус еден е патот и нема шанси да направите грешка. До манастирот со нормално темпо, без форсирање, ќе стигнете за 40 минути.

go-ispiv-najvkusnoto-tursko-kafe-vo-manastirot-nikola-shishevski-a-chichko-zoran-mi-raskazha-za-32-te-godini-minati-tamu-40.jpg

Патот не е тежок, но има некои карпести предели со нагорнини на кои треба да бидете внимателни.

go-ispiv-najvkusnoto-tursko-kafe-vo-manastirot-nikola-shishevski-a-chichko-zoran-mi-raskazha-za-32-te-godini-minati-tamu-05.jpg

Низ убава природа е и на места со прекрасен поглед на реката Треска и на карпестите предели на Матка.

go-ispiv-najvkusnoto-tursko-kafe-vo-manastirot-nikola-shishevski-a-chichko-zoran-mi-raskazha-za-32-te-godini-minati-tamu-07.jpg

Кога ќе пристигнете во манастирот ќе ве пречека убава дрвена порта, искосена трева, средени летниковци и најљубезниот домаќин чичко Зоран.

go-ispiv-najvkusnoto-tursko-kafe-vo-manastirot-nikola-shishevski-a-chichko-zoran-mi-raskazha-za-32-te-godini-minati-tamu-42.jpg

Традиционално тука си пијам турско кафе, направено од неговите вредни раце, кое чини само 30 денари и тие пари одат токму за одржување на манастирскиот комплекс. За боемите чичко Зоран нуди и ракиичка.

go-ispiv-najvkusnoto-tursko-kafe-vo-manastirot-nikola-shishevski-a-chichko-zoran-mi-raskazha-za-32-te-godini-minati-tamu-02.jpg

Си седнувам на мојот омилен летниковец и со највкусното турско кафе, можеби поради локацијата така го доживувам не знам, уживам во еден од најубавите погледи кои нашата Македонија ги нуди.

go-ispiv-najvkusnoto-tursko-kafe-vo-manastirot-nikola-shishevski-a-chichko-zoran-mi-raskazha-za-32-te-godini-minati-tamu-44.jpg

Спој на смарагдно зелена вода, карпи, бротчиња кои мирно си пловат долу на Матка кон пештерата, погледот е нешто кое не се опишува со зборови.

go-ispiv-najvkusnoto-tursko-kafe-vo-manastirot-nikola-shishevski-a-chichko-zoran-mi-raskazha-za-32-te-godini-minati-tamu-06.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

10 мистерии зад познатите туристички атракции за кои 90% од луѓето не знаат Постојат многу познати ремек-дела и туристички атракции низ светот кои добро ги ...
Колку може да ве чини еден ден на плажа во познатите туристички места? Порталот Post Office, секоја година објавува таканаречен барометар на цени споре...
Бродски дневник на Ивана: „Ме стегаше срцето на скопскиот аеродром кога првпат заминав на брод – по ... Поминаа скоро осум години откако за првпат запловив на луксузен крузер, но се’ у...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg