Хрватското островче Вис е мелем за душата – мал рај со најчистата вода на Јадранот (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


Хрватското островче Вис е мелем за душата – мал рај со најчистата вода на Јадранот (фото)

Вис е мал хрватски остров во Јадранското Море. Тој е најоддалечениот населен остров на хрватското крајбрежје. Од копното е оддалечен околу 45 километри, а до него има редовна бродска линија од Сплит.

Vis-e-melem-za-dushata-01.jpg

Површината на островот изнесува 89,72 km2, а вкупната должина 84,9 km.

Вис е буквално најчистиот дел од Јадранот, бидејќи е, како што споменавме, најоддалечениот остров од копното. Изобилува со природни убавини, кристалното чисто и незагадено море.

На јужната страна ќе пронајдете интересни пештери и плажи кои настанале како последица на силните бранови на морето.

Сите што се во потрага по интимен одмор, што сакаат мир и тишина, одмор од сета бучава и турканици, ќе го пронајдат сето ова на Вис:

https://www.instagram.com/p/CRYZ7B-szPn/

(O)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кој остров е прогласен за најубав во светот за 2019? Кој остров ги победи Крит, Ибица и Малта? Што мислите во која држава се наоѓа на...
Одвиткани спомени од патувања и носталгија спрема некогашната нормалност Ги сакам оние моменти кога ќе се најдеш на некое место кое ќе ти отвори толку мн...
7 работи кои не смеете да ги правите кога сте во Грција Како и во секоја друга земја, така и во Грција постојат правила кои не смеат да ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg