Рај скриен длабоко во шумата – еко-зоната Зеленковац во БиХ е местото што ќе сакате да го посетите оваа есен (фото)


Рај скриен длабоко во шумата – еко-зоната Зеленковац во БиХ е местото што ќе сакате да го посетите оваа есен (фото)

Излетничкото место и еко-зона Зеленковац е сместено во срцето на борова шума, во селото Подрашница кое ѝ припаѓа на општината Мркоњиќ Град. Сместено на надморска височина од околу 880 метри, во 2002 година доби статус на еколошка зона. Неверојатната природа и пејзажот кој го одзема здивот го прават ова место идеално за викенд или подолг одмор.

Eko-zonata-Zelenkovac-vo-BiH-01.jpg

Сместувањето е организирано во бунгалови, а храната којашто се нуди е автентична и домашна, типична за балканските простори. Секоја година, во Зеленковац се организираат бројни настани, вклучувајќи го и популарниот џез-фестивал.

Еко-зоната Зеленковац има бројни патеки за пешачење, трчање и рекреација, а во близина на излетничкото место има многу други интересни локалитети кои може да ги видите на еднодневна екскурзија како стариот град Јајце со водопадот, езерото Плива и катакомбите, кањонот Рафтинг клуб, Балканското езеро и уште многу други.

Ова место во Босна и Херцеговина е навистина неверојатно. Рај скриен длабоко во шумата каде што ќе најдете мир, тишина и зеленило.

Иако е прилично далеку од главниот град на Македонија, околу 800 километри, сепак, патот до некои места навистина вреди, нели?

Доколку се премислувате, фотките од Зеленковац ќе ве убедат да тргнете на есенска авантура:

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Одвиткани спомени од патувања и носталгија спрема некогашната нормалност Ги сакам оние моменти кога ќе се најдеш на некое место кое ќе ти отвори толку мн...
„Бев со „буба“ на пат низ Македонија – авантура што нема да ја заборавам“ Ако порано патувањата ги рангиравме според дестинациите што ги посетувавме, сега...
Господ се заборавил од дарување убавина – Берово е магично наесен (фото) Македонија е прекрасна, но доколку барате мир, убавина, чист воздух, бесценета п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg