Нереалната убавина на Гренланд низ фотки - место кое може да биде уништено во блиска иднина

Најслабо населеното место на светот има спектакуларна убавина која за жал може да исчезне. Мразот се топи интензивно и критичната состојба што беше прогнозирана за 2070-та ја имаме денес.

nerealnata-ubavina-na-grenland-niz-fotki-mesto-koe-mozhe-da-bide-unishteno-vo-bliska-idnina-01.jpg

Гренланд е секоја година сè потопол, мразот се топи побрзо од порано и состојбата во која се наоѓа сега е состојба која беше предвидена за 2070-та година.

Но, за жал темпото на топење е 50 години побрзо од предвиденото и глечерите исчезнуваат, а ова место може да изгледа сосема поинаку во блиска иднина.

На Гренланд се наоѓа малото гратче „Ilulissat“, со популација од околу 5.000 жители, и таму во последно време се истовараат десетици бродови со илјадници туристи.

Туризмот цвета и Гренланд е попосетен од кога било.

Гренланд е остров во Северниот Леден Океан и автономна земја во рамките на Кралството Данска. Најблиски земји до Гренланд се Исланд на исток и Канада на запад.

Гренланд е најголемиот остров во светот и најслабо населената држава, односно зависна територија, во светот.

Нереалната убавина на Гренланд низ фотки:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Патувам и живеам низ разни земји во светот цела година - 15 правила кои ги почитувам“ Џемина од Австралија за Хрватска вели дека е едно од ретките места каде е магичн...
Низ објективот на Евгениј Хоуп: „Македонија ја заменив за Малдиви на неколку месеци – подводниот све... „Кога скокнав во вода и се завртев имаше над триесеттина ајкули кои се бореа да ...
„Сум посетил многу скриени убавини низ Македонија, а ова се местата на кои секогаш се навраќам“ Кога некое место ќе ти се прилепи за срце, тоа останува да живее во тебе за цел ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg