На кои плажи и места во Грција морето е најтопло?

Во Паралија, како и на островот Родос, има многу плажи каде што морето е многу топло, дури и претопло за некои туристи.

na-koi-plazhi-i-mesta-vo-grcija-moreto-e-najtoplo-01.jpg

На Фејсбук страната Grčka Info илјадниците членови редовно споделуваат искуства и совети за летувањето во Грција.

Корисниците откриваат секакви детали за познатите дестинации во Грција, како цени за храна и сместување, состојба на плажите и, едно од поважните нешта, температурата на водата.

Ако не поднесувате ниски температури, навистина лесно можете да си го расипете одморот ако отидете на локација каде што водата е многу студена.

Па затоа, користејќи ги информациите споделени во популарната Фејсбук група, ви откриваме на кои места во Грција морето е најтопло:

Плажи со најтопло море:

Mandraki, Скијатос

Ова е всушност област што ја сочинуваат три плажи со тиркизно море и златен песок.

Paradisos, Неос Мармарас

Иако влезот на плажата е отежнат поради камењата, ова е мирна плажа, без многу метеж. Според туристите, овде можете да очекувате многу топла вода.

Livari, Вурвуру

Плажата Livari се наоѓа во близина на главната плажа во Вурвуру.

Дестинации во Грција со најтопло море:

Скала Фурка

Скала Фурка се наоѓа на Касандра, а местото е препознатливо по шеталиштето.

Паралија

Иако овде понекогаш има алги, би можеле да ги занемарите поради топлата вода.

Сарти

Во Сарти можете да избирате помеѓу неколку плажи на кои водата е секогаш топла.

Агиа Галини, Крит

Агиа Галини е најјужната точка на островот Крит и покрај топлата вода, овде можете да уживате во спектакуларната природа и богатото историско наследство.

Пилион

Пилион е област во срцето на Грција и е одличен избор ако сакате планини. Овде најпопуларна е плажата Kala Nera во чија близина се наоѓа еден од најживописните грчки градови – Волос.

На следната страна грчки острови со најтопло море... Би можело да ве интересира:

Села, водопади, манастири: Локации низ Македонија кои за мене се совршен избор за викенд прошетки Во овие зимски денови со нетрпение чекаме да дојде петок, да се оконча работната...
„Го искусив Мексико и комплетно сум воодушевен - зошто секој треба да го посети?“ Мексико - дом на вкусни и лути такоси, на Маите, на препознатливите сомбреро, а ...
Каде да летувате во Хрватска ако сакате песочни плажи? За Хрватска, првата помисла за плажите најчесто е карпести и камени плажи со кри...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg