„Јас сум лоша мајка, но син ми е среќен“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Кувар/ка 22-03-2019


„Јас сум лоша мајка, но син ми е среќен“

„Мислев дека знам што е најдобро за мојот син, сакав да имам контрола врз секој аспект од неговиот живот, но тој ми го заврте грбот и завршив на психијатар...“

jas-sum-losha-majka-no-sin-mi-e-srekjen-01.jpg

Руската блогерка Galina Narozhnyaya отворено проговори за предизвиците во мајчинството.

Нејзината исповед ќе ве натера да се замислите:

„Јас имам два сина. Постариот син има 19 години. Беше на сите можни курсеви и дополнителни часови што постојат, од јазици до компјутери.

Го носев на театар, во музеи, на изложби... Организирав да се дружи со пристојни деца од пристојни семејства. Бев одлична мајка и сонував да биде најдобар во сè, да оди на добар факултет и да има кариера од соништата.

Откако заврши средно училиште си ги собра работите, ме поздрави и замина да студира и живее во град на 1.000 километри од мене.

Дали треба да објаснувам како се чувствував? Одев на психијатар и се прашував одново и одново: „Зошто ми го направи ова? Ја правев сè за него, а тој... Неблагодарен!“

jas-sum-losha-majka-no-sin-mi-e-srekjen-02.jpg

Но, по една година исполнета со негативни емоции, одлучив да кренам раце од ситуацијата, престанав да барам вина и се вратив на мојот живот. Се ослободив од контролата, анксиозноста и претераната заштитничка поставеност. Одлучив да ги прифатам моите деца такви какви што се и да престанам да се обидувам да ги усреќам на сила.

По една година сфатив дека мојот син е добар студент на факултетот на кој се запиша и дека стана многу независен. Дека има вистински пријатели и дека се смее многу повеќе од порано. Бев горда на него.

Престанав да се обвинувам поради тоа што не знаев како ги распоредува парите, што вечера и дали е топло облечен. Престанав да се чувствувам виновно што се јавува само неколку пати месечно и нè гледа на неколку месеци. Хорор, зарем не? Епа не е!

jas-sum-losha-majka-no-sin-mi-e-srekjen-03.jpg

Имаме убава врска, средбите ни носат вистинска радост. Тој ми беше најголемата поддршка кога му кажав дека ќе направам една голема промена во животот и ќе се преселам на море. Ми рече: „Мамо, животот е еден, прави го тоа што го сакаш.“

Порано мислев дека јас знам што е најдобро за него и му го планирав животот. Но, сфатив дека моите дела се манипулација.

Не треба да одлучуваме за детето, туку да му го дадеме тоа што му е потребно. Ние да му дадеме совет, а тоа да преземе акција.

jas-sum-losha-majka-no-sin-mi-e-srekjen-06.jpg

На кратко, што треба да правиме ние родителите? Да ги научиме своите деца како да живеат без нас. Тоа значи да ги сакаме, да им дадеме сигурност, но и да им дозволиме да носат свои одлуки за кои ќе преземат одговорност.

А што правиме најчесто? Ги живееме нивните животи и ги принудуваме да ги исполнуваат нашите очекувања и соништа.

Сега мојот помал син оди во основно училиште и го гледам и учам од него како да уживам во животот. Сега рутината ни е комфорна и гледам дека другите мајки се збунети од тоа. Тие секогаш имаат нешто што треба да биде направено – спорт, јазици, комјутери.

jas-sum-losha-majka-no-sin-mi-e-srekjen-05.jpg

Но, зошто мора? Кога ќе живееме? Нас кога ни се гледа филм, купуваме билети за во кино. Понекогаш дури и пропуштаме ден за на училиште за да шетаме покрај плажата и да јадеме крофни.

Синот ми вели дека е 101% среќен затоа што се чувствува добро и обожава како ги минуваме деновите.

Родители, ве молам сакајте си ги децата и живејте си ги своите животи, а не нивните.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто мајка минала 2 години без да им купи нешто ново на децата? Кејти сфатила дека огледувањето на 3 мали деца е прескапо и дека постојано се фр...
Мајка сум, но не сакам да им робувам на децата, имам и свој живот Додека растевме јас и брат ми, мајка ми ни беше целосно посветена нам. Секако, к...
Една мајка открива за што сè ја обвинува околината дека е лош родител Сиа вели дека обожава да вежба и да внимава на својот изглед, но тоа дефинитивно...