Зошто никогаш не треба да ставате прекривка врз количката со вашето бебе?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Зошто никогаш не треба да ставате прекривка врз количката со вашето бебе?

Многу мајки имаат навика да ги покриваат количките кога е топло, со цел да ги заштитат своите бебиња од сонцето, но всушност тоа може да биде опасно по живот.

zoshto-nikogash-ne-treba-da-go-pokrivate-bebeto-vo-kolichka-01.jpg

Во текот на летото, кога температурите стануваа повисоки и сонцето е посилно, родителите се обидуваат на секој начин да го заштитат своето дете од жештините, па многумина ги покриваат количките мислејќи дека така е правилно.

Но, шведски педијатар предупредува дека количката со мало бебе никогаш не треба да се покрива со марами или посебни материјали, бидејќи со тоа може повеќе да му наштетите на детето отколку да го заштитите.

„Кога луѓето ги прекриваат количките со бебе, наместо простор во кој на детето ќе му биде поладно, создаваат простор во кој нема циркулација на воздухот, а без тоа, температурата во количката уште побрзо се крева.“ – вели Сванте Норгрен за весникот Svenska Dagbladet.

zoshto-nikogash-ne-treba-da-go-pokrivate-bebeto-vo-kolichka-02.jpg

Откако педијатарот го објаснил овој процес како опасен, неговата теорија била тестирана, така што количката прво била оставена непокриена на сонце, час и половина. Температурата која ја измериле била 22˚С.

Потоа, истата количка ја прекриле со тенка ткаенина, а првпат ја измериле температурата по половина час, која покажала дека во покриената количка е 34˚С. по 1 час повторно измериле и температурата била 37˚С.

Па, со оглед на овие резултати, можете ли да замислите што му се случува на вашето бебе додека се наоѓа во тој мал простор со толку висока температура, додека вие шетате и уживате, несвесно ставајќи му го животот во опасност? 

zoshto-nikogash-ne-treba-da-stavate-prekrivka-vrz-kolichkata-so-vasheto-bebe-07.jpg

Педијатарот советува дека наместо да се покриваат количките и да се става животот на детето во опасност, треба бебето да се облекува во лесна памучна облека и на количките да се користат чадори за сонце.

zoshto-nikogash-ne-treba-da-go-pokrivate-bebeto-vo-kolichka-05.jpg

zoshto-nikogash-ne-treba-da-go-pokrivate-bebeto-vo-kolichka-04.jpg

Со облеката пожелно е да се покријат цели раце и нозе, но внимавајте тоа да бидат лесни материјали во светли бои.

Исто така, држете се до старото добро правило и не излегувајте со детето помеѓу 10 и 16 часот.

M. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Мамо, посакувам да бидам барем половина човек од тоа што си ти“ Еден син ѝ оддаде почит на својата мајка за сета безусловна љубов, поддршка и до...
„Доењето ми ги уништи градите“ - Реченици што ниту една доилка не сака да ги слушне Мајките кои дојат честопати се соочени со несоодветни прашања и изјави кои не се...
Фејсбук статус на една мајка која го насмеа целиот Балкан: Бебето вика, превод нема, па ти сега снај... Ова е објава за сите родители, за „собранието“ на ненаспаните браќа. Ова е кратк...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава