„Што се случи со моите деца откако им забранив да користат телефони и таблети?“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


„Што се случи со моите деца откако им забранив да користат телефони и таблети?“

Една мајка забележала дека времето поминато пред екран има лошо влијание врз нејзините деца, па решила дека е време за промена.

ja-reporachuvam-pauzata-od-tehnologija-majka-spodeli-fotografija-od-nejzinite-deca-so-kniga-01.jpg

Таа им забранила на своите деца да користат технологија, а не ѝ се верувало колку лесно било да се направи тоа.

Она што најмногу ја изненадило било едно утро, кога нејзините деца ги земале своите книги и едноставно, им се придружиле неа и на татко им во читањето.

„Оваа фотографија не е местена.

Пред неколку месеци, им ги одзедовме уредите со екрани на децата. Зошто? Бидејќи моите слатки малечки се однесуваа како чудовишта. А на мама не ѝ се допаѓа тоа.

Им дозволувавме само еден час дневно, но сепак, екраните и електронските уреди ја замолчија нивната креативност, предизвикаа раздразливост, кавги и плачење. Не ми се допаѓаше. Па, ставивме крај на тоа.

Протестираа цела минута, а потоа се смирија. Не можев да верувам колку е лесно. Сериозно, беше како да им го чувам грбот на моите деца.

Гледав како моите деца преминуваат од фаза на зависност од електронски уреди, кон фаза на заедничко играње, креирање, па дури си направија и нивно ’училиште‘. Не ми се веруваше колку беше лесно.

Се разбира, технологијата може да биде корисна кога се употребува правилно… но после проценката на однесувањето на моите деца, знаев дека ни треба одмор од технологија.

Неколку викенди по нашиот детокс од екрани, моите деца се разбудија едно по едно и нè видоа мене и сопругот како читаме во кревет. Ги земаа нивните книги и ни се придружија. Во рестораните носат куп книги наместо таблети. Ќерка ми постигна голем напредок во читањето за само 7 месеци.

Навистина ја препорачувам семејната пауза од екрани.“

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто мајка минала 2 години без да им купи нешто ново на децата? Кејти сфатила дека огледувањето на 3 мали деца е прескапо и дека постојано се фр...
Мајка го родила второто близначе 11 седмици по првото Вакво медицинско чудо се случува еднаш во 50 милиони случаи, а во Казахстан ова ...
Мајка дои на под во воз, откако никој не ѝ отстапил место Разочарана мајка раскажува за нечувствителноста и некултурата на луѓето: „Додека...

Спонзорирани линкови: