3 трикови со кои ќе ги покриете гребнатинките на очилата за сонце


3 трикови со кои ќе ги покриете гребнатинките на очилата за сонце

Очилата за сонце се задолжителен моден додаток преку целата година, а посебно во лето. Но, колку и да внимаваме, тие многу лесно може да се оштетат.

3-trikovi-so-koi-kje-gi-popravite-oshtetenite-ochila-za-sonce-01.jpg

Обично на стаклата на очилата се појавуваат гребнатинки кои го уништуваат стаклото и пречат кога гледаме низ нив.

За среќа, постојат три едноставни трикови кои ќе ви помогнат да ги поправите оштетените очила за сонце:

Средство за полирање сребро

Нанесете малку средство за полирање сребро на изгребаните делови од очилата и нежно протријте со чиста крпа. Гребнатинките ќе се изгубат.

Паста за заби

Пастата за заби има најразлични намени, па меѓу другото се користи и за оштетените очила. На изгребаните делови нанесете паста, а потоа измијте ги очилата со вода.

Сода бикарбона

Сода бикарбоната е корисна за многу работи низ дома. За да ги поправите изгребаните стакла, направете паста од сода бикарбона и вода и нанесете ја на оштетените делови. Потоа, исплакнете со вода.

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

4 трикови со кои вашиот тоалет ќе блеска за кратко време и малку пари Нема потреба да давате пари на скапи средства... Со лимон, алкохолен оцет, сода ...
Корисни трикови за облека и чевли, заради кои животот ќе ви стане поле... Веројатно и вие паничите кога ќе забележите дамка на некое омилено парче облека ...
3 најчести грешки со кои ги уништувате костимите за капење Овие грешки многу луѓе ги прават, кога станува збор за костими за капење, а веро...