4 трикови со кои вашиот тоалет ќе блеска за кратко време и малку пари

Нема потреба да давате пари на скапи средства... Со лимон, алкохолен оцет, сода бикарбона и црн чај, вашиот тоалет ќе свети.

5-trikovi-so-koi-vashiot-toalet-kje-bleska-za-kratko-vreme-i-malku-pari-01.jpg

Тоалетот е едно од најтешките места за чистење. Минуваме многу време таму и е место каде има тон бактерии, бидејќи постојано е топло и влажно.

Чистењето не е најпријатна процедура, но овие 4 трикови ќе ви помогнат во тоа:

Ставете есенцијално масло во водата од правосмукалка на пареа

Со правосмукалката на пареа ќе ги исчистите убаво подот и ѕидовите на тоалетот. Есенцијалното масло ќе направи вашиот тоалет да мириса свежо и пријатно.

5-trikovi-so-koi-vashiot-toalet-kje-bleska-za-kratko-vreme-i-malku-pari-03.jpg

Исчистете ги трагите од бигор со лимон

Пресечете лимон на половина за со него да ги истриете проблематичните делови. Ако флеките се многу тврдокорни дамка, додадете и сол при триењето.

5-trikovi-so-koi-vashiot-toalet-kje-bleska-za-kratko-vreme-i-malku-pari-04.jpg

Светнете ги огледалата со сода бикарбона

Нема потреба од скапи средства, огледалата може да се исчистат само со сода бикарбона или пак 3 ќесички црн чај. Ставете ја течноста во шише со распрснувач.

5-trikovi-so-koi-vashiot-toalet-kje-bleska-za-kratko-vreme-i-malku-pari-05.jpg

Одржувајте го лавабото чисто со алкохолен оцет

Нанесете алкохолен оцет на површината на лавабото, оставете да постои, па избришете со сунѓерче.

5-trikovi-so-koi-vashiot-toalet-kje-bleska-za-kratko-vreme-i-malku-pari-06.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
Водич за „добри домаќинки“ од 1950-та: Масата за појадок се мести навечер, тоалетот се чисти секој д... Според ова упатство, секој ден треба да избришете прашина, да ја проветрите пост...
Ефикасни домаќински трикови од нашите баби што ќе ви заштедат време и пари Многу полесно ќе ги исчистите прозорците ако користите средство и весник, намест...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg