Водич за почетници: Сè што треба да знаете ако годинава првпат фарбате велигденски јајца


Водич за почетници: Сè што треба да знаете ако годинава првпат фарбате велигденски јајца

Ако сте почетник на тема велигденски јајца, постојат неколку совети кои ги следеле и вашите баби, а треба да ги примените и вие.

vodic-za-pocetnici-se-sto-treba-da-znaete-ako-godinava-prvpat-farbate-veligdenski-jajca-01.jpg

Како да одберете соодветни јајца, како да купите квалитетна боја, како бојата да излезе како на кесичката, како јајцата да не пукнат?

Сите трикови и совети за почетниците, се во продолжение:

Прво, треба да бирате свежи и тазе јајца. Како тоа да го откриете? Ставете ги во сад со ладна, солена вода. Ако потонат, значи дека се свежи.

vodic-za-pocetnici-se-sto-treba-da-znaete-ako-godinava-prvpat-farbate-veligdenski-jajca-02.jpg

За да го избегнете пукањето на јајцата во текот на варењето, во водата ставете лажичка оцет.

Најдобро е јајцата да ги варите 12 минути, од моментот на зовривање на водата.

vodic-za-pocetnici-se-sto-treba-da-znaete-ako-godinava-prvpat-farbate-veligdenski-jajca-03.jpg

Штом ги сварите јајцата, потопете ги во ладна вода, за потоа да бидат полесни за лупење.

vodic-za-pocetnici-se-sto-treba-da-znaete-ako-godinava-prvpat-farbate-veligdenski-jajca-04.jpg

Пред фарбање би требало јајцата да ги исплакнете со разредено средство за миење садови, за да се отстранат сите маснотии и валкани делови. Исто така, помага и ако ги пребришете со крпа натопена во оцет.

Обоените јајца ќе добијат сјај, а боите ќе бидат поинтензивни ако по фарбањето ги премачкате со малку масло, путер или маргарин.

vodic-za-pocetnici-se-sto-treba-da-znaete-ako-godinava-prvpat-farbate-veligdenski-jajca-05.jpg

Јајцата кои се обоени, неизлупени и со неоштетена лушпа, а стојат неколку часа на собна температура или се неколкупати вадени и враќани во фрижидер, би требало да се изедат од 1 до 2 дена.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Вапцање на пареа – Нова техника со која нема да си ги обоите рацете Ни се ближи Велигден, па време е да се потсетиме на техники за креативно да ги о...
Како правилно да ги миете чашите за вино за да светат како на рекламите? Миењето садови не е баш најомилената домаќинска задача во домот, но е секојдневн...
Трик за чистење со кој белите патики ќе изгледаат како нови Без разлика каков модел се и во кој стил спаѓаат, едно е сигурно – важно е патик...

Најчитани неделава